DHA’nın haberine göre Güney Kıbrıs’ın Larnaka Limanı’ndan Dünya Merkez Mutfağının (WCK) koordinasyonunda 200 ton su, taze meyve, sebze dahil gıda ile ayrılan Open Arms gemisi, yanında yüzdürdüğü mavna ile Gazze açıklarına dün ulaşmıştı.

Dünya Merkez Mutfağı (WCK) İspanyol Şef Jose Andres tarafından kuruluş yılı da olan 2010’da Haiti’de meydana gelen depremde ve sonra 9 Şubat’tan itibaren Maraş merkezli deprem bölgelerinde yerli şefler ve gönüllülerle yemek dağıtımı gerçekleştirmişti.

Sivil toplum kuruluşları, diğer taraftan Gazze sahilinde Siyonist İsrailli yetkililerle birlikte geçici iskele çalışmaları yürüttü ve böylece gıda yardımı, dün akşam karaya boşaltıldı. WCK ilk pilot seferin başarılı olduğunu ve ikinci gemiyi yüklemeye başladıklarını duyurdu.

Borrell: Kara yolu açılmalı

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Fontelles, iki sivil toplum kuruluşuna teşekkür ederek “Karanlık zamanlarda bir umut ışığı olan bu insanlık eylemi için Dünya Merkez Mutfağı’na teşekkür ediyorum. Açlığın yayılmasını önlemek için insani yardımın Gazze’ye hızla ve mümkün olan her yolla, özellikle de kara yoluyla ulaşması gerekiyor” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz