Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, Gazze Şeridi’ne yönelik 135 gündür devam eden saldırılara ilişkin açıklamalarda bulundu. İsrail işgal güçlerinin son 24 saatte Gazze Şeridi’nde 127 Filistinliyi daha öldürdüğünü aktaran Kudra, hayatını kaybedenlerin sayısının 28 bin 985’e yükseldiğini belirtti.

Kudra, son saldırılarda İsrail işgal güçlerinin 205 Filistinliyi daha yaraladığını ve Gazze Şeridi’nde toplam yaralı sayısının da 68 bin 883’e ulaştığını bildirdi.

7 Ekim’den bu yana Batı Şeria’da öldürülen Filistinli sayısı 398’e yükseldi.

İşgalci İsrail, Nasır Hastanesi’ni askeri kışlaya dönüştürerek hizmet dışı bıraktı. Sağlık personelini uzun saatler boyunca doğumhanede kelepçeli halde bekletti, dövdü ve kıyafetlerini çıkardı. 70 sağlık personelini tutukladı.

Kudra sağlığa erişim ve sağlık personelleri hakkında şu bilgileri paylaştı:

  • Hastanede yalnızca 25 sağlık personeli kaldı ve aşırı klinik bakım gerektiren vakalarla ilgilenemiyorlar.
  • İşgalciler yoğun bakım doktorunu da tutukladı, kritik vakaları takip edecek bir doktor yok.
  • İsrail işgal güçleri, yataklarında hareket edemeyen onlarca hastayı tutukladı, kamyonlara yerleştirip bilinmeyen bir yere götürdü ve hayatlarını tehlikeye attı.
  • Hastanede 3 gündür elektriklerin kesilmesi, hastalara verilen oksijenin de kesilmesine neden oldu ve bu yüzden şu ana kadar 7 hasta hayatını kaybetti, onlarca ciddi vakanın da ölümünden korkuyoruz.
  • Aralarında doktorların da bulunduğu 3 kadın, hastanede güvensiz ve zorlayıcı koşullarda, su, yiyecek, elektrik ve hijyenden yoksun bir şekilde doğum yaptı.
  • Su da tamamen kesildi.
  • Kanalizasyon suyu, Nasır Hastanesi’nin acil servislerini sular altında bıraktı ve işgal, birkaç gündür binanın onarımı için koordinasyon sağlamayı reddediyor.
  • Nasır Hastanesi’ndeki sağlık personeli ve hastaların hayatlarından tamamen işgalci İsrail’i sorumlu tutuyoruz.

Filistin resmi ajansı WAFA’da yer alan haberlere göre, İsrail işgal güçleri gece boyu hava, kara ve deniz başta olmak üzere Gazze kent merkezinin farklı noktalarına yoğun saldırılar düzenledi.

İsrail işgal güçleri, Gazze’de yardım tırlarından yardım kolisi almaya giden sivillere ateş açması sonucu bir kişi hayatını kaybetti.

Siyonistlerden yeni “kararlar”

Netanyahu, İsrail’in Filistin Devleti’nin tek taraflı tanınmasına karşı çıktığı bir karar taslağını hükümete sundu ve taslak oybirliğiyle onaylandı.

Netanyahu şöyle konuştu: “7 Ekim katliamının ardından böyle bir tanınma, terörizme büyük bir ödül verecek ve gelecekte herhangi bir barış anlaşmasını engelleyecektir. İsrail, Filistinlilerle kalıcı yerleşime ilişkin uluslararası dayatmaları kategorik olarak reddediyor ve Filistin Devleti’nin tek taraflı tanınmasına karşı çıkmaya devam edecek. Böyle bir çözüm ancak iki taraf arasında önkoşulsuz doğrudan müzakerelerle mümkün olacak.”

Netanyahu hükümeti ayrıca Gazze Şeridi’nden tahliye edilen İsrailli yerleşimcilerin 1 Mart’tan itibaren evlerine dönmesine izin verilecek yeni bir karara imza attı. Kararda yerleşimcilerin “Otellerde kalmaya devam etmek isteyenler için son gün ise 7 Temmuz.” olarak açıklandı.

Filistin Direnişi güçleri

Gazze’nin güneyinde işgal ordusunun ikmal hattına ortak roket saldırısı düzenlendi. Saldırılar Ulusal Direniş Tugayları’ndan (FDKC) ve El Aksa Şehitleri Tugayları – Nidal El Amudi Taburu’ndan (El Fetih) tarafından gerçekleştirildi.

Resim

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi

FHKC devam eden saldırılar ve işgal girişimleriyle ilgili “Amerika’nın küstahlığı ve kibri göz önüne alındığında, BMGK’nin Gazze’ye yönelik saldırıyı durdurmayı başarması imkansızdır. Arap ülkelerinin petrol, Gazze’deki imha savaşına ortak olan ülkelere yönelik siyasi ve ekonomik boykot uygulamak gibi baskı kartlarını sallaması saldırganlığı frenleyebilecek ve Güvenlik Konseyi içinde Gazze Şeridi’ne yönelik saldırganlığın durdurulması lehine gerçek bir atılım yaratabilecek etkili bir silahtır.” dedi.

FHKC’nin silahlı kanadı Ebu Ali Mustafa Tugayları’nın Batı Şeria birimi, Tulkerem’deki çatışmalara cephe savaşçılarının da aktif şekilde katıldığını, şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.

İşgal güçlerinin Tulkerem baskınında iki Filistinli hayatını kaybetti. İşgal ordusu da bir askerin yaralandığını açıkladı.

Kudüs Tugayları

Kudüs Tugayları, işgalci Siyonistleri RPG, havan topu ve İHA’larla hedef almaya devam ediyor.

Lübnan sınırı yakınındaki Nehariye şehri açıklarında, İsrail donanmasına ait bir gemiden siyah dumanlar çıktığı görüldü. İsrail basını, gemide bakım yapıldığını öne sürdü.

Resim


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz