Almanya’da hava yolu şirketi Lufthansa’nın yer hizmetleri işçileri, toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle yeniden uyarı grevine gidecek. Birleşik Hizmet Sektörü Sendikası (Verdi) tarafından yapılan yazılı açıklamada Frankfurt, Münih, Hamburg, Berlin, Düsseldorf, Köln/Bonn ve Stuttgart havalimanlarında Lufthansa şirketinde çalışan yer hizmetleri işçileri için iş bırakma eylemi çağrısının yapıldığı ifade edildi.

İşçilerin yüzde 96’sı reddeditti

Açıklamada, uyarı grevinin 20 Şubat’ta yerel saatle 04.00’te başlayacağı ve 21 Şubat 07.10’da sona ereceği bilgisi paylaşıldı. Ücret artışı talebiyle 12 Şubat’ta yaklaşık 25 bin işçi için işverenle yapılan 3. tur toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı aktarılan açıklamaya göre, işverenlerin sunduğu teklif işçilerle yoğun şekilde tartışıldı ve işçilerin yüzde 96’sı tarafından reddedildi.

“Verilen teklif fiyat artışlarını telafi etmedi”

Verdi temsilcisi Marvin Reschinsky, yer hizmetleri işçilerinin kendilerine haksız davranıldığını düşündüğünü dile getirerek, yer hizmetleri işçileri için teklif edilen ücretlerin son yıllardaki fiyat artışlarını bile telafi etmediğini söyledi.

Sendika en az 500 euro olmak üzere yer hizmetleri işçileri için yüzde 12,5’lik ücret artışı talep ediyor. Buna ek olarak, işçilere yüksek enflasyonun telafisi için 3 bin avroluk ikramiye verilmesi isteniyor.

Lufthansa’daki yer hizmetleri işçileri daha önce 7 Şubat’ta uyarı grevine gitmiş, hava yolu şirketinin 1000 uçuşundan yaklaşık 900’u iptal edilmiş ve grevden yaklaşık 100 bin yolcu etkilenmişti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz