Belediyeler ve kamuda çalışan taşeron işçileri kadro talebiyle İzmir’de bir araya geldi. Konak Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan işçiler, insanca yaşayacak ücret ve güvenceli çalışma için kadro taleplerinin bir an önce karşılanmasını istedi.

Belediye taşeron işçileri adına basın açıklamasını okuyan Cenan Ünal, 2018’de yürürlüğe giren 696 sayılı KHK ile taşeron firmalardan belediye şirketlerine geçirilerek “kadro vereceğiz” diye mağdur edildiklerini söyledi.

“5393 Sayılı Belediyeler Kanunu 49. Maddesi yeniden düzenlenmeli”

Ülke genelinde 1393 belediyede Norm Kadrolu 39 bin işçinin, belediye şirket ve iştirak işçisi sayısının ise 608 bine ulaştığını hatırlatan Ünal, 608 bin belediye şirket ve iştirak işçisinin olarak taleplerini şu şekilde sıraladı:

  • 5393 Sayılı Belediyeler Kanunu 49. Maddesi yeniden düzenlenmeli, norm kadro sayıları revize edilerek arttırılmalı, tüm belediye işçilerin istihdamı bu maddeye göre yapılmalıdır.
  • Sendikalar tarafından her ay açıklanan “Yoksulluk Sınırı” tüm belediye işçilerinin net taban ücreti olmalıdır.
  • 6772 sayılı kanuna göre 52 günlük ilave tediye ayrım gözetmeksizin belediyelerdeki her işçiye verilmeli, geriye dönük hakkedişlerimiz de ödenmelidir.
  • Haksız, hukuksuz, keyfi şekilde işten çıkarmalara son verilmelidir. İş davaları Bölge İdari Mahkemeleri’nde görülmeli ya da iş mahkemelerinin bu konudaki yetkileri arttırılmalı, davayı kazanan işçinin işi kesin suretle iade edilmelidir.
  • Toplu İş Sözleşmelerinde paraya taalluk eden tüm mali ve sosyal haklar “brüt” yerine, “net ücret” olarak belirtilmeli, gelir vergisi yükü kaldırılmalıdır.
  • Kadın erkek eşitsizliği, kadın istihdamının arttırılması ile çözülecek kadar basit değildir. Belediyelerdeki cinsiyetçi iş bölümü ve ücretlendirme son bulmalı, kadınların güvenceli ve güvenli çalışma koşulları sağlanmalıdır. Belediye işçilerinin çocukları için kreş hakkı, günün koşullarına uygun ve gerçekçi biçimde karşılanmalıdır. Doğum iznine ayrılan kadın işçiler, işlerini kaybetme endişesi içerisinde olmamalıdır.

“Devletin asıl işini yapan taşeron işçiler ayrım yapılmadan en kısa sürede devlet kadrolarına geçirilmedir”

Kamuda çalışan taşeron işçiler adına basın açıklamasını okuyan Yüksel Bingöl ise kamuda birçok iş kolunda işçilerin 4D kapsamı dışında bırakıldığını söyledi. Binlerce işçinin iş güvencesiz ve özlük hakkı olmadan çalıştırıldığını ifade eden Bingöl, “Her seçim öncesi kadro sözü verildi ancak bu vaatler sözden öteye gitmedi. Devletin asıl işini yapan taşeron işçiler ayrım yapılmadan en kısa sürede devlet kadrolarına geçirilmedir. İnsanca yaşamak ve geleceğimiz için hakkımız olan güvenceli kadrolu çalışmayı devletten talep ediyoruz” diye konuştu.

İzmir'de taşeron işçilerin eylemi


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz