DİSK Basın-İş, Filistinli Gazetecilerle Dayanışma Günü’nde siyonist İsrail’in Filistin halkına dönük soykırım saldırılarının en büyük ortaklarından olan Almanya Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması düzenledi.

Gümüşsuyu’ndaki başkonsolosluk önündeki eylemde, “İsrail, gazetecileri öldürmeye son ver” pankartı açılırken, katledilen gazetecilerin fotoğraflarının olduğu dövizler taşındı.

Basın açıklamasını okuyan Vecih Cüzdan, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana 100’den fazla gazeteciyi katlettiğini söyledi. Bu gazetecilerin neredeyse tamamının sahada çalışırken, üzerinde “PRESS” yazılı yeleklerle katledildiğine işaret eden Cüzdan, “Savaş suçu işleyen devletler, suçlarının duyulmaması için her yerde gazetecileri hedef alıyor, onlari mesleklerini yapmaktan vazgeçirmeye, yıldırmaya çalışıyor. Dünya Filistin’de olup bitenleri, ölümü ve sakat kalmayı göze alarak çalışan kahraman gazeteciler sayesinde takip ediyor” dedi.

İsrail’in geçmişte de çok sayıda gazeteciyi katlettiğini hatırlatan Cüzdan, Şirin Ebu Akile’yi hatırlattı. “Gazetecileri Koruma Komitesi’nin raporuna göre 2023 yılında bütün dünyada öldürülen gazetecilerin yüzde 75’i Filistinli” diyen Cüzdan, 7 Ekim’den sonra Gazze’de çalışan her 10 gazeteciden birinin katledildiğini vurguladı.

Ayrıca gazetecilerin sistematik bir şekilde tutuklandığına işaret eden Cüzdan, İsrail’in bütün bu suçları cezasızlığın verdiği rahatlıkla işlediğini söyledi.

“Örneğin İsrail, Birleşmiş Milletler tarafından defalarca kınanmasına karşın bugüne kadar herhangi bir yaptırımla karşılaşmadı. En son 23 Şubat’ta Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi tarafından yapılan açıklamada İsrail’e silah satışının durdurulması gerektiği söylense de satışlar sürüyor” diyen Cüzdan, İsrail’e en büyük silah desteğinin ABD ve Almanya tarafından yapıldığınu söyledi.

“Kendi Nazi geçmişiyle hesaplaşmak yerine, çok benzer yöntemlerle Filistin halkına saldıran İsrail’i destekleyen Almanya, Filistin bayrağını ve Arap halklarının ortak giysilerinden ve Filistin halkının ulusal simgelerinden biri olan kefiyeyi yasaklayacak kadar ileri gitti” diyen Cüzdan, Türkiye’de ise AKP iktidarının kürsüde Filistin’e sahip çıktığını iddia ederken İsrail’le her türlü ticari ilişkiyi sürdürdüğünü vurguladı.

Cüzdan, şöyle devam etti: “Türkiye İsrail’e en çok ihraç ettiği ürünler ise silah sanayisinde en kullanılan çelik ve kimyevi maddeler. Bugün, Filistinli gazetecilere desteğimizi burada ifade etmemiz sebebi budur. O yüzden bir kere daha haykırıyoruz: Filistin’e özgürlük, İsrail’e boykot.”

Eylem boyunca, “Katil İsrail, işbirlikçi Almanya”, “Nehirden denize özgür Filistin”, “Katil İsrail, işbirlikçi AKP”, “Filistin’e özgürlük, İsrail’e boykot” sloganları atıldı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz