Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) eğitim-öğretim yılının ilk günü olan yarın, Moskova’da terör saldırısı gerçekleştirmeyi planlayan 2 IŞİD militanını gözaltına aldı.


FSB’den yapılan açıklamada “FSB, Moskova ve Moskova bölgesinde Orta Asya asıllı 2 göçmenin suç nitelikli eylemlerini önledi. Yakalanan kişiler 1 Eylül’de kalabalığın yoğun olduğu bölgelerde terör saldırıları gerçekleştirmeyi planlıyordu” ifadeleri kullanıldı.
Açıklamada “İkinci teröristin yaşadığı yerde ise yüklü miktarda patlayıcı ve patlayıcı üretiminde kullanılan malzemeler bulundu. İntihar saldırısı gerçekleştirmeyi planladığını itiraf etti” ifadelerine de yer verildi.
Açıklamaya göre, militanların IŞİD’in terör saldırılarını gerçekleştirmeye yönelik üst düzey militanlarla temasları da saptandı: “Yakalanan militanlardan biri ‘Bilgi Günü’nden (eğitim-öğretim yılının başladığı 1 Eylül) bir gün önce internette IŞİD üyelerine yönelik mesaj içeren bir video yükledi. Videoda, IŞİD’in sadakat yeminini etti. Telefonunda da üst düzey militanlarla temasları ve suça yönelik talimatlar görüldü.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz