Eskişehir

Tüm Emekliler Sendikası (Emekli Sen), Ege Bölgesi şube ve temsilcilikleri, “Açlığa ve sefalete hayır” şiarıyla İzmir Cumhuriyet Meydanında bölge mitingi gerçekleştirdi. Çok sayıda emekli, Gündoğdu Meydanında toplanıp, Cumhuriyet Meydanındaki miting alanına doğru, “İnsanca yaşam istiyoruz” , “AKP halka hesap ver” ve “Ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganlarıyla yürüdü.

Ortak açıklamayı sendikanın Seferihisar Şube Başkanı Emire Özkoç ve Genel Sekreter Ali Fırat Temel yaptı. On milyon insanın açlık sınırının yarısı kadar bile maaş alamadığına dikkat çekilen açıklamada, “Vicdansız bir iktidarla karşı karşıyayız. Yaklaşık 2,5 milyon memur emeklisi, daha bir yıl önce emekli olduğunda maaşının yüzde 75’ni alırken, iktidar yasaların arkasından dolaşarak emekli memurları devre dışı bıraktı. Şimdi memur emeklileri çalışırken aldığı maaşının yüzde 50’sini dahi alamıyor. Emeklilikte yaşa takılan (EYT) arkadaşlarımızın bir bölümü güya emekli edildi. Onlarda en dipten maaş alıyor. İşe bir gün sonra giren, bir gün önce girenden 17 yıl sonra emekli oluyor. Bu nasıl adalettir? Her statüde emeklisini mağdur etmekte sınır tanımayan bir iktidarla karşı karşıyayız” ifadeleri yer aldı.

Mücadele mesajı

Emeklilerin sesleri duyulana kadar mücadelenin devam edeceği belirtilen açıklamada, “Emekliler hem ekonomik mücadelelerini sürdürecekler, hem de bu ülkenin olması gereken laik, demokratik, insan haklarını saygılı ve sosyal bir hukuk devlet olması için mücadele edeceklerdir. Ekolojik yaşamı her koşulda savunacaklardır. Biz çocuklarımıza ve torunlarımıza karşı, gençlerimize karşı, daha yaşanabilir bir ülke sorumluluğumuzla hareket etmeyi borç biliriz” ifadeleri yer aldı.

Miting canlı müzik eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

Eskişehir

Eskişehir Adalar mevkiinde toplanan emekliler Hamamyolu’na yürüyerek orada bir açıklama yaptı. Açıklama CHP Eskişehir Milletvekilleri İbrahim Aslan ve Jale Nur Süllü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ayşe Ünlüce ve demokratik kitle örgütleri de katılırken açıklama sonrası eylem halaylarla son buldu. Yürüyüşte “Emekliler birleşin, iktidara yerleşin”, “Zam, zulüm yoksulluk işte AKP”, dövizleri taşınırken, sık sık “İnsanca yaşamak hakkımız, alacağız”, “Gün gelecek devran dönecek AKP hakla hesap verecek” sloganları atıldı.

“Emekliler maaşın yüzde 50’sini bile alamıyor”

Açıklamayı yapan Tüm Emekli Sen MYK üyesi Mukaddes Tunca yaptı. Tunca bugünün dayanışma günü olduğunu kaydetti. Tunca, yaklaşık 10 milyon insanın açlık sınırının yarısı kadar bile maaş alamadığını söyleyerek, “Yaklaşık 2,5 milyon memur emeklisi, daha bir yıl önce emekli olduğunda maaşının yüzde 75’ni alırken, iktidar yasaların arkasından dolaşarak emekli memurları devre dışı bıraktı. Şimdi memur emeklileri çalışırken aldığı maaşının yüzde 50’sini dahi alamıyor. EYT’li arkadaşlarımızın bir bölümü güya emekli edildi. Onlarda en dipten maaş alıyor. İşe bir gün sonra giren, bir gün önce girenden 17 yıl sonra emekli oluyor. Bu nasıl adalettir? Her statüde emeklisini mağdur etmekte sınır tanımayan bir iktidarla karşı karşıyayız” dedi.

“SGK reformu”

TÜİK’in pek çok kalemi açıklamadığına dikkat çeken Tunca, “2008 yılında uygulamaya konulan sözde SGK reformu olmasaydı, şimdi en düşük emekli maaşı 25 bin liradan fazla olacaktı. Yani AKP iktidarı hiçbir şey yapmasaydı en düşük emekli maaşı bugünün 2,5 katından fazla olacaktı. İnsan demeden edemiyor. Bizi duyun. Bu maaşlarla yaşanmaz. Bizi görün. Açlığa ve sefalete teslim olmayacağız. Ülkenin birçok bölgesinde taleplerimizi içeren on binlerce imzayı TBMM’ne teslim edeceğiz. Yarın Ankara’da yapılacak emekli mitingine destek vereceğiz. Ana muhalefet partisi ve diğer muhalefet partilerinin emeklilerin taleplerine duyarlılık göstermeleri çok kıymetlidir. Bu emeklilerimizin ayak sesleridir” dedi.

Tunca’nın son olarak emekliler için sıraladığı taleplerden bazıları şu şekilde:

  • “ Memurlara verilen seyyanen zam emeklilere de verilsin
  • 2008’de uygulamaya konulan ‘güya SGK reformu’ terk edilmelidir. Yeni emeklilik yasası bilim insanları ile çalışanların ve emekli sendikalarının da katılımıyla sil baştan yeniden yapılmalıdır
  • Memurlara verilen seyyanen zam bütün emeklilere verilmelidir. Böylelikle en düşük emekli maaşı, en düşük memur maaşına eşitlenecek şekilde kademelendirilmelidir.
  • Memur emeklileri rutin Temmuz maaş artışlarında yüzde 5-6 aralığında eksik zam alacaklardır. Yani emeklilere yine sürünmek reva görülüyor. Derhal düzeltilmelidir.
  • Gerekçe üretmeden emeklilerin insanca yaşam koşullarını yaratın. Bayram geliyor. Bayram ikramiyeleri yılda 4’e çıkarılmalı ve en az asgari ücret düzeyine çıkarılmalıdır
  • Memurlara verilen 12 bin liralık seyyanen artışı bütün emeklilere verin.”

Bursa

Tüm Emeklilerin Sendikası’nın çağrısıyla Eski Atatürk stadyum önünde bir araya gelen emekliler Kent Meydanına yürüdü. Yürüyüş boyunca emekliler sık sık “Sermayeye Değil Emekliye Bütçe”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganları attı.

“3600 ek gösterge hakkımı istiyorum”, “İnsanca yaşanacak emekli zammı istiyorum”, “Boş tencere, boş file zamlar eridi bile” dövizleri taşıyan emekliler tepkilerini dile getirdi.

Kent Meydanı’nda yapılan mitingde konuşan Tüm Emeklilerin Sendikası Bursa Şube Başkanı Ensar Torun, “Bugün bize dayatılan öğretilmiş çaresizliğe hayır deme günüdür bugün dayanışma günüdür diyen Torun, “10 milyon insanın açlık sınırının yarısı kadar bile maaş alamadığı, vicdansız bir iktidarla karşı karşıyayız. Yaklaşık 2,5 milyon memur emeklisi, daha bir yıl önce emekli olduğunda maaşının yüzde 75’ni alırken, iktidar yasaların arkasından dolaşarak emekli memurları devre dışı bıraktı. Şimdi memur emeklileri çalışırken aldığı maaşının yüzde 50’sini dahi alamıyor. EYT li arkadaşlarımızın bir bölümü güya emekli edildi. Onlarda en dipten maaş alıyor. İşe bir gün sonra giren, bir gün önce girenden 17 yıl sonra emekli oluyor. Bu nasıl adalettir? Her statüde emeklisini mağdur etmekte sınır tanımayan bir iktidarla karşı karşıyayız” dedi.

Unknown 2 10

“Emekliyi yok sayıyorlar”

Ülke ekonomisi her yıl belli ölçekte doğal olarak büyüyor, peki bu büyümeden, yani refah payından emekliler, çalışanlar neden yararlandırılmıyor diye soran Torun, “Bu ülkenin bakanları çıkmış sabah akşam asgari ücretten artışa gidilmeyeceğini bir marifetmiş gibi açıklıyorlar. Hele Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışanları ve emeklileri koruyacağına, kendilerinin sorumlu olduğu kötü yönetimi, emeklilere fatura etmek için adeta takla atıyor. Hele Mehmet Şimşek’e’ ne demeli! Yahu İngiltere’de finans şirketlerinin simsarlığında gösterdiğin çabanın yüzde birini halkına gösteremez misin? Bu ülkenin halkına bu ülkenin emeklisine bu öfken nedendir? Bu mudur sizin insan sevginiz? Bu mudur devlet yönetimi? Mevcut iktidarın öngördüğü hiç bir enflasyon tahmini tutmamıştır. Yine tutmayacaktır. Yoksa her 6 ayda bir enflasyon farkı hesapları yapmak zorunda kalınır mıydı? Bu tabloyu bilinçli yaratıyorlar. Bile bile yapıyorlar. Bile bile emekliyi yok sayıyorlar. Şimdi herkes iyi dinlesin Bizde tıpkı 31 Mart’ta olduğu gibi kimleri yok sayacağımızı göstereceğiz. Daha beteri ile karşılaşacakları. Kalan 4 yıla kimse güvenmesin” dedi.

Unknown 3 4


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz