Tüm Emeklilerin Sendikası’nın çağrısıyla Eski Atatürk stadyum önünde bir araya gelen emekliler Kent Meydanına yürüdü. Yürüyüş boyunca emekliler sık sık “Sermayeye Değil Emekliye Bütçe”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganları attı.

“3600 ek gösterge hakkımı istiyorum”, “İnsanca yaşanacak emekli zammı istiyorum”, “Boş tencere, boş file zamlar eridi bile” dövizleri taşıyan emekliler tepkilerini dile getirdi.

Kent Meydanı’nda yapılan mitingde konuşan Tüm Emeklilerin Sendikası Bursa Şube Başkanı Ensar Torun, “Bugün bize dayatılan öğretilmiş çaresizliğe hayır deme günüdür bugün dayanışma günüdür diyen Torun, “10 milyon insanın açlık sınırının yarısı kadar bile maaş alamadığı, vicdansız bir iktidarla karşı karşıyayız. Yaklaşık 2,5 milyon memur emeklisi, daha bir yıl önce emekli olduğunda maaşının yüzde 75’ni alırken, iktidar yasaların arkasından dolaşarak emekli memurları devre dışı bıraktı. Şimdi memur emeklileri çalışırken aldığı maaşının yüzde 50’sini dahi alamıyor. EYT li arkadaşlarımızın bir bölümü güya emekli edildi. Onlarda en dipten maaş alıyor. İşe bir gün sonra giren, bir gün önce girenden 17 yıl sonra emekli oluyor. Bu nasıl adalettir? Her statüde emeklisini mağdur etmekte sınır tanımayan bir iktidarla karşı karşıyayız” dedi.

Unknown 2 10

“Emekliyi yok sayıyorlar”

Ülke ekonomisi her yıl belli ölçekte doğal olarak büyüyor, peki bu büyümeden, yani refah payından emekliler, çalışanlar neden yararlandırılmıyor diye soran Torun, “Bu ülkenin bakanları çıkmış sabah akşam asgari ücretten artışa gidilmeyeceğini bir marifetmiş gibi açıklıyorlar. Hele Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışanları ve emeklileri koruyacağına, kendilerinin sorumlu olduğu kötü yönetimi, emeklilere fatura etmek için adeta takla atıyor. Hele Mehmet Şimşek’e’ ne demeli! Yahu İngiltere’de finans şirketlerinin simsarlığında gösterdiğin çabanın yüzde birini halkına gösteremez misin? Bu ülkenin halkına bu ülkenin emeklisine bu öfken nedendir? Bu mudur sizin insan sevginiz? Bu mudur devlet yönetimi? Mevcut iktidarın öngördüğü hiç bir enflasyon tahmini tutmamıştır. Yine tutmayacaktır. Yoksa her 6 ayda bir enflasyon farkı hesapları yapmak zorunda kalınır mıydı? Bu tabloyu bilinçli yaratıyorlar. Bile bile yapıyorlar. Bile bile emekliyi yok sayıyorlar. Şimdi herkes iyi dinlesin Bizde tıpkı 31 Mart’ta olduğu gibi kimleri yok sayacağımızı göstereceğiz. Daha beteri ile karşılaşacakları. Kalan 4 yıla kimse güvenmesin” dedi.

Unknown 3 4

Bursa – Direnişteyiz


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz