Tüm Emeklilerin Sendikası şubelerinin olduğu illerde insanca bir yaşam için şehir meydanlarına inerek basın açıklaması yaptı. “Bu maaşla yaşanmaz, açlığa, sefalete hayır” diyen emekliler aylıklarının insanca yaşayacak bir düzeye çıkarılmasını, memurlara verilen seyyanen zammın emeklilerin aylıklarına eklenmesini ve en düşük emekli aylığının işe yeni başlamış memur maaşıyla eşitlenmesini istedi.

“Emekliye din iman, saraya han hamam”

İstanbul, İzmir ve Bursa’da  Tüm Emeklilerin Sendikası’nın çağrısıyla bir araya gelen emekliler, “Sarayın zulmü varsa emeklinin oyu var”, “Emekliler hesabı sandıkta soracak”, “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganları attı. Emekliler Kadıköy İskele Meydanına hazırladıkları, “Emekliler üretti, hırsızlar tüketti”, “Emekliye din iman saraya han hamam”, “Emeklinin oyu iktidarı yenecek” yazılı dövizlerle geldi.

AKP ve paydaşlarının ülkeyi yönetemediğini ifade eden Yusuf Şenol, iktidarın vahşi kapitalizmin neoliberal politikalarını uygulamakla yetinmeyip, ülkeyi ortaçağ karanlığına sürüklediğini belirtti.

Emeklilerin yaşam savaşı verdiğini vurgulayan Şenol, “Metruk binalarda yaşam savaşı veren emeklileri saymazsak, artık sokaklarda geceleyen, açlıktan ölen emekli haberleri sürpriz olmayacaktır. Bu gidişle, bu onur da bu iktidara ait olacaktır” ifadelerini kullandı.

Gerçekleştirilen basın açıklamalarında emekliler taleplerini şöyle sıraladı:

  1. 2008 yılında uygulamaya konulan emeklilik sistemi değiştirilmelidir.
  2. Maaş bağlama oranı yenilenmeli ve en düşük emekli aylığı, işe yeni başlamış en düşük memur maaşına eşitlenmelidir.
  3. Memurlara verilen seyyanen ödeme, bütün emeklilerin maaşlarına eklenmelidir.
  4. Cep harçlığına dönüşmüş “bayram ikramiyesi” yerine, yılda dört kez olmak üzere en az asgari ücret düzeyinde bir tutar her emekliye verilmelidir.
  5. Emeklilerin yaş durumu, kronik rahatsızlıkları ve ilaca bağımlılıkları dikkate alınarak sağlığa erişim kolay ve hemen olmalıdır. Sağlıkta katkı payları kaldırılmalı, bütün hastanelerde ayrımsız muayene tedavi imkanı sağlanmalıdır.

Fotoğraf: Murat Uysal/Evrensel – İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz