DİSK/Birleşik Metal İşçileri Sendikası ile GATES işvereni arasında 27 Eylül 2023’te başlayan 1. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, kadın işçilerin çoğunlukta olduğu bu işyerinde, tam da kadınların uluslararası mücadele günü olan 8 Mart’ta grev pankartını asılmıştı.

GATES grevinin dün 12’nci gününde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda, Genel Başkan Özkan Atar, Genel Sekreter Ali Çeltek ve Şube Başkanı Evren Aktürk ile Çalışma Genel Müdürü Mehmet Baş ve işveren heyeti arasında saat 12.30’da başlayan ve gün boyu uzun saatler süren müzakereler yapıldı. Müzakerelerin işçileri memnun edecek, beklentilerini karşılayacak bir düzeye gelmesi üzerine anlaşma sağlandı.

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Özkan Atar, Genel Sekreter Ali Çeltek ve İzmir Şube yöneticileri, bugün grev alanında sözleşmenin detaylarını üyeleriyle paylaştı. Yapılan açıklamada, sözleşmeyle elde edilen kazanımlar şöyle sıralandı:

2024 Ocak ayı için ortalamada işçi ücretlerine yüzde 105 zam
2024 ikinci 6 ay için asgari ücret korumalı enflasyon oranında zam
2025 Ocak ayı için asgari ücret korumalı, enflasyon + 4 refah payı eklemeli zam
2025 son 6 ay için enflasyon+4 zam
2025 Ocak ayı itibarıyla tamamlayıcı sağlık sigortası
Yılda 90 gün olarak uygulanan ikramiye, yılda 120 güne çıkarıldı (4 ikramiye oldu)
Yeni hak kazanımlarıyla birlikte sosyal haklara yüzde 140 zam
Yılda 1 adet 1500 lira olarak uygulanan erzak yardımı, yılda 3 adet 3’er bin lira olarak uygulanacak.
Üyeler, birçok yeni kazanım içeren bu toplu sözleşmeyi coşkuyla karşıladı.

İşçilere seslenen Özkan Atar, grevin ertelenmesi için işverenin girişimde bulunduğunu hatırlatarak, “Grev yasaklarına başvurulması durumunda bu yasağı asla tanımayacağımızı söyledik. ‘Yasaklarınız bize sökmez! Grevimiz, üyelerimizin alkışlarla karşılayacağı bir toplu sözleşme imzalanana dek sürecek’ dedik. Ve bugün grev hakkına sonuna kadar sahip çıkan siz Gates işçileri, bir destan yazdınız! Sendikamız adına, verdiğiniz bu onurlu mücadeleden dolayı sizi kutluyorum, size saygılarımı sunuyorum!” dedi.

“Direne direne, direnişten zafere!”, “Yaşasın onurlu grevimiz”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!” sloganları atan GATES işçileri, üretimden gelen güçlerini kullanarak elde ettikleri kazanımları meşaleler ve halaylarla kutladı.

Bakanlıktaki müzakerelerin ardından Birleşik Metal-İş Genel Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada ise şunlar kaydedildi:


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz