Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu / Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (DİSK Genel-İş) Amed 2 Nolu Şube, kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Personel A.Ş.’de uygulanan ayrımcılık politikalarına karşı belediye önünde basın açıklaması yapıtı. Basın açıklamasına Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Peyas (Kayapınar) Belediyesi Eşbaşkanı Cengiz Dündar yanı sıra işçiler katıldı. Açıklamada, “Belediye şirket işçilerine yapılan ayrımcılık son bulsun” pankartı açılırken, sık sık “Direne direne kazanacağız” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı. DiSK Genel İş Sendikası Amed 2 Nolu Şube Başkanı Becet Barut okudu.

“Bütçeler savaşa ve silaha harcanıyor”

Ülkede yaşanan ekonomik kriz, yoksulluk, işsizliği Mezopotamya Ajansına değerlendiren DİSK Genel-İş Sendikası Amed 2 Nolu Şube Başkanı Barut, “Toplum olarak işsizlik, yoksulluk, enflasyon ve her gün ağır etkilerini hissettiğimiz ardı arkası kesilmeyen zamların altında inim inim inlediğimiz günlerden geçiyoruz. Yıllarca alanlardan güvenlikçi politikaların sorunlara çözüm olmayacağını, eğitime, sağlığa, emekçiye ayrılması gereken bütçenin savaş ve silah lobilerine aktarıldığını, halkın ve biz emekçilerin bunun faturasını ödemek zorunda kaldığımızı ve yoksullaştığımızı haykırdık” diye konuştu.

“Ayrımcılık uygulanıyor”

Ülkede baskılanan ekonomik krizin etkisini derinden hissettiklerini dile getiren Barut, “Bizler Diyarbakır Büyükşehir Personel Aş Ve Med Aş işçileri olarak gece gündüz demeden kentin yaşanılabilir olması için ulaşımda, kanalda, asfaltta, parklarda, sokakların temizliğinde tüm gücümüzle çalışıyoruz. Buradan emeğimizin karşılığını almak için sesleniyoruz. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde emekçinin zam ve enflasyon altında ezilmemesi için ek protokol taleplerimize Belediye yetkilileri kayıtsız kalmıştır. ‘Böyle bir gündemimiz yok’ denilerek binlerce işçi ve aileleriyle on binlerin beklentisi görmezden gelinmiştir. Buradan anlaşılıyor ki yapılan toplu iş sözleşmelerinde çifte standart uygulanmıştır. Kadrolu işçilerin sözleşmesinde 6 aylık enflasyon farklarının olmasına rağmen verilen ve hak gördüğümüz yüzde 30 zam oranının Belediye Şirket işçilerine de verilmesi vicdani ve insani bir zorunluluktur. ‘Ayırım yapılmayacaktır’ söylemine rağmen mevcut durum aksini ispat etmektedir. Belediye yönetiminin ayrımcı yaklaşımı iş verimi ve barışına da zarar vermektedir” diye belirtti.

Barut, bir kez daha belediye yönetimine çağrıda bulunarak, şunları ifade etti: “Belediye şirket personeline yapılan üvey evlat muamelesini kabul etmiyoruz ek protokol haktır. Krizin faturasını ödemek istemiyoruz. İnsanca yaşayabilecek bir ücretin hakkımız olduğunu ve ek protokol talebimize bir an önce cevap verilmelidir. Çağrımıza olumlu cevap verilmemesi durumunda sosyal medya hesaplarımız üzerinden bu konuyu ifşa edecek, kamuoyunun ve Amed halkının gündemine taşıyacak çalışmalarımız devam edecektir.”

Açıklama “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla son buldu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz