BirGün’de yer alan habere göre Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) ile Ataşehir Belediyesi arasında devam eden toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmeleri, imza sürecinde tıkandı.

Ataşehir Belediyesi’nde Tüm Bel-Sen ile Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin atadığı komisyon arasında tüm şartlarda anlaşılarak karara varıldı.

Ardından İlgezdi ile anlaşmaya ilişkin bir görüşme yapıldı. Ancak İlgezdi, “bu anlaşmayı tanımadığını ve bütçesinin olmadığını” söyledi.

Anlaşılan ücretin altında yeni teklif sunuldu

Daha sonra dün düzenlenen ikinci görüşmeye, Başkan İlgezdi katılmayarak özel kalemini gönderdi. Görüşmede Başkan İlgezdi, anlaşılandan çok daha az olan kendi teklifini sundu.

Sendika yetkilileri, İlgezdi’nin benzer mali şartlarda olan Maltepe Belediyesi’nin yarısından daha az bir ücret önerdiğini dile getirdi.

TİS sürecinde idarenin keyfi ve antidemokratik yaklaşımları

Bunun üzerine Tüm Bel-Sen üyesi belediye çalışanları teklifi reddederek eylem yaptı.

Belediye emekçileri, belediye önünde yaptığı alkışlı eylemde yapılan açıklamada, çalışanlara bu şartların sosyal demokratik belediyecilik anlayışıyla uyuşmadığını ve kabul edilemeyeceğini söyledi.

Tüm Bel-Sen’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Ataşehir Belediyesi ile yürüttüğümüz TİS süreci idarenin keyfi ve antidemokratik yaklaşımlarından kaynaklı tıkanmıştır. Ataşehir belediyesi emekçilerine dayatılan sefalet ücretini asla kabul etmeyeceğiz. Zafer direnen emekçinin olacak” ifadelerine yer verildi.


İşçiler belediye binası içerisinde toplanarak, başkanlık önüne “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarıyla yürüdü.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz