Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul İl Örgütü, İmralı Adası’nda tecrit altında tutulan Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununa çözüm talebiyle 1-15 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen Büyük Özgürlük Yürüyüşü’nü desteklemek amacıyla “Demokrasi ve Özgürlük Mitingi” düzenleyecek. 25 Şubat’ta Esenyurt Meydanı’nda gerçekleşecek olan mitingin hazırlıkları sürüyor.

Bu kapsamda İstanbul’un ilçelerinde 200 bin adet bildiri dağıtıldı. İl örgütü, esnaf ziyareti yaparak halkı mitinge davet ederken, aynı zamanda miting günü DEM Parti’nin 39 ilçesinden araç kaldırılacak. Çevre illerden de temsiliyet düzeyinde katılımların olacağı mitingde, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları ve DEM Parti İstanbul İl Örgütü Eşbaşkanları konuşma yapacak. Güçlü bir katılımın beklendiği mitingde aynı zamanda Esenyurt Meydanı’nda seçim bürosu açılışı da yapılacak.

DEM Parti İstanbul İl Yöneticisi Ekim Devrim Çapartaş, mitingin önemini anlatarak, hazırlıklara dair bilgi verdi.

Üçüncü yol stratejisine vurgu

Mezopotamya Ajansına konuşan Çapartaş, mitingde demokrasi ve özgürlüğün temel talepler olacağını vurguladı. Mitingin Kurdistan’ın iki kolundan başlayan ve Amara’da sonlanan “Büyük Özgürlük Yürüyüşü”nden bağımsız olmadığını dile getiren Çapartaş, mitingin İstanbul’u kucaklayan bir miting olacağının altını çizdi. Çapartaş, “Halkımız ve vekillerimiz ile gerçekleşen Özgürlük Yürüyüşü herkes açısından çok verimli geçti ve bir diriliş meydana geldi. ‘Demokrasi ve Özgürlük’ mitingini de ‘Üçüncü Yol’ stratejimizin kurgusu olarak tasarladık” dedi.

“Halk iki parti denkleminden çıkmak istiyor”

Miting çalışmaları kapsamında kapı kapı gezerek her alanda çalışma yürüttüklerini dile getiren Çapartaş, bu kapsamda mahalle ve tüm yerellerde halkla buluştuklarını belirtti. Sokağa indiklerini ve özgürlük ve demokrasi taleplerini halka anlattıklarını belirten Çapartaş,“Halk iki parti denkleminden çıkmak istiyor, biz de toplumsal tecridin bu ülkenin temel problemi olduğunu aktarıyoruz. Gittiğimiz her yerde halk bizi sahipleniyor” diye belirtti. Çapartaş, “Tüm haklarımızı 25 Şubat’ta Esenyurt Meydanı’nda özgürlük mitingini sahiplenmeye ve tecridi kırmaya çağırıyoruz” diyerek halka katılım çağrısında bulundu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz