Fotoğraf: Mazlum Ayçiçek/BİRTEK-SEN

BİRTEK-SEN üyesi Özak Tekstil işçilerinin direnişi, büyüyen dayanışmayla birlikte kararlılıkla sürüyor. KESK işçilere yemek yardımında bulunurken, Şanlıurfa Ticaret Odası Yönetimi işçilerin haklı olduğu açıklamasını yaptı. Oda, patronla görüşme taleplerinin ise kabul edilmediğini belirtti. Belediye Başkanı’nın söz verdiği halde gelmemesine tepki gösteren işçiler, Özak’ın üretim yaptığı Levi’s’ın da yaşanan hak gasplarından sorumluluğu olduğunu vurguladı.

İşçilerin öğle yemeği bugün KESK tarafından karşılandı. Açıklama yapan BİRTEK-SEN Bölge Temsilcisi Çayan Dursun, “Direnişle dayanışma büyüyerek devam ediyor. Direnişimiz sürdükçe Özak işçilerine desteğin süreceğini de biliyoruz. Burada kararlı durduğumuz sürece er ya da geç kazanacağımızı biliyoruz” dedi.

Urfa Ticaret Odası: Mücadeleniz haklı

Öte yandan bugün Şanlıurfa Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeleri ve meclis üyelerinden oluşan bir heyet direniş alanını ziyaret etti. İşçilerin mücadelesinin haklı olduğunu ifade eden heyet, Özak patronu ile de görüşmeye çalıştıklarını ancak görüşemediklerini söyledi.

Türkmen: Levi’s süreci ağırdan alıyor

Direniş alanında konuşan BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, bir kez daha Özak’ın üretim yaptığı Levi’s’ı sorumluluk almaya çağırdı, “Markanın ikircikli durumunun farkındayız” dedi.

25 gündür kararlı şekilde direndiklerini söyleyen Türkmen, maddi bakımdan çok zorluk yaşayan bazı işçilerin tazminatını aldığını belirtti. Ancak diğer işçilerle birlikte talepleri kabul edilene kadar direnişi sürdüreceklerini ifade eden Türkmen, “Uluslararası denetimciler ve marka üzerinden görüşmeler devam ediyor. Bu iş yeri denetime tabi bir iş yeri, bu tür hak ihlallerinin yapıldığı daha önce yapılan denetimlerden zaten biliniyor” dedi.

25 gündür işçilerin yaşadığı hak ihlallerinin hepsi bilinmesine rağmen, markanın süreci bilerek ağırdan aldığını söyleyen Türkmen şöyle devam etti:

“Direnişin çözülmesi için patrona zaman tanıdığını düşünüyoruz. Markanın bu ikircikli durumunun farkındayız. Özak işçilerinin haklı mücadelesini dünyada herkes biliyor. Birkaç gün içinde sorun çözülmezse hem Türkiye hem uluslararası düzeyde bize destek veren bütün sendika ve kurumlarla birlikte Levi’s’ı teşhir edeceğiz. Özak patronunun bu işçi ve sendika düşmanı tutumuna Levi’s’ın da ortak olduğunu bütün dünyada sürekli hatırlatacağız.”

İşçilerden belediye başkanı’na “sözünü tut” çağrısı

Özak Tekstil işçileri, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’e “Sözünü tut” çağrısında bulundu.

Geçen hafta belediye binasında, aralarında Beyazgül’ün de olduğu bir heyetle toplantıya katılan işçiler, Beyazgül’ün söz vermesine rağmen direniş alanına gelmemesine tepki gösterdi. Belediye Başkanı ile görüşmenin olumlu geçtiğini söyleyen işçiler, Beyazgül’ün “Ben sizin babanızım, sizi görmeye geleceğim. Sendika Başkanınızla da görüşeceğim” ifadelerini kullandığını hatırlattılar.

Bir haftadır henüz bir ses çıkmadığını dile getiren işçiler, “Kime güveneceğiz? ‘Gıda kolisi vereceğiz’ dediler ama sadece 20 kişiye gitti. Sorduğumuzda iptal olduğunu söylediler” dediler.

İşçiler, Belediye Başkanı’nın da tarafını belli ettiğini söyleyip, “Yarın seçim olacak, hepimizin kapısını çalacaklar. Biz onlara oy verecek miyiz, hayır. Bu durumu kulak arkası yapacak mıyız, hayır. Bizim bizden başka dostumuz yok, onu anladık” diye konuştular.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz