6 Şubat Maraş merkezli depremlerinde Antakya’da annesini, kız kardeşini, ağabeyini ve yeğenini kaybeden Döne Kaya’nın, “adil yargılanma” talebi ile Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Kızılay’ın Konur Sokağı’nda bulunan İnsan Hakları Anıtı önündeki eylemi polislerce engellendi.

Eyleminin dördüncü haftasında Kaya’ya, depremde 9 yaşındaki oğlunu kaybeden Sema Olukpınar ve Malatya Kırçuval Otel enkazında oğlunu kaybeden Zeliha Ağırbaş da eşlik etti. Depremzedelerin eylemine müdahale eden polis, zorla pankartlarına ve depremde yaşamını yitiren Zeliha Ağırbaş’ın oğlunun fotoğraflarına el koydu. Bunun üzerine depremzede aileler ile polisler arasında arbede çıktı.

“Neden enkaz altında bağıra bağıra öldüler?”

Polislere tepki gösteren Ağırbaş, “Ölürken görmediniz bizi. Yavrularımız neden enkaz altında bağıra bağıra öldü? Bizler yavrularımızı enkaz altında ölsünler diye mi büyüttük” sözleriyle tepki gösterdi. Kaya ise, “53 bin insan öldü. Depremden bu yana 473 gün geçti. Neden bir şey yapılmadı?” diye sordu.

Kaya, ayrıca Zeliha Ağırbaş’ın oğlunun polislerce el konulan fotoğrafının gelmemesi halinde alanda ayrılmayacaklarını belirtti. Depremzedeler daha sonra polislerden fotoğrafı alarak alandan ayrıldı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz