Esenyurt’ta gerçekleştirilen halk buluşmasında konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Bizi yargılayan bu JİTEM ittifakından kurtulacağız. Buradaki tabloyu Türkiye’nin dört yanında bütün Kürdistan kentlerinde onurluca ortaya koyalım” çağrısı yaptı.

“31 Mart’ta büyük bir ders verildi”

Son olarak konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Kürt halkını reddeden zihniyete karşı 31 Mart seçimlerinde büyük bir ders verildiğini belirterek halka teşekkürlerini sundu. Kobane’de DAİŞ’e karşı gerçekleşen direnişin; kadınlar, emekçiler ve devrimciler açısından büyük bir devrim olduğunu belirten Bakırhan, “Kobanê’de Kürt, Türk, Arap, Alevi, Sünni gençleri IŞİD zulmüne karşı kendi toprağını ve geleceğini savunduğu için yargılıyorlar. Emin olun Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ orada uzun süre kalmayacaktır. Bizler, cezaevlerindeki bütün siyasi tutsakların özgürleştiği bir Türkiye’yi hep birlikte göreceğiz. Yıkılmaz, gitmez, yenilmez diyenlere Türkiye hakları 31 Mart’ta büyük bir ders verdiler. Onlar 31 Mart’tan doğru dersler çıkarmadıklarını Kobanê Kumpas Davasında vermiş oldukları kararlardan bir kez daha anladık. Yeniden bu meydanları, renklerimiz, farklılıklarımız, sınıflar ve kimliklerle doldurarak bizi kumpas davası ile mahkum edenlere büyük bir ders daha vereceğiz” dedi.

“Tarihin onurlu sayfalarında yerini alacaklar”

Kobanê Davası’nda asıl kaybedenin AKP-MHP ittifakı olduğunun altını çizen Bakırhan şöyle devam etti: “Kobanê direnişindeki o örgü saçlı yoldaşlarımızın mücadelesi dünyaya örnek oldu. Moraliniz bozmayın, Bizler idam sehpalarında dahi başımız eğmeyen bir gelenekten geliyoruz. Onların cezaevleri vız gelir tırıs gider. Bizler o cezaevlerini defalarca gördük. Yargılandık, işkence gördük ama vazgeçmedik. Bizi yargılayan yok sayan haksız ve hukuksuz şekilde cezaevlerine koyan bu iktidardan, bu JİTEM ittifakından kurtulacağız. Bugünkü bu tabloyu Türkiye’nin dört yanında bütün Kürdistan kentlerinde onurluca ortaya koyalım. Gültan gibi Sebahat gibi Selahattin gibi Figen gibi direnenler tarihin onurlu sayfalarında yerini alacak ama bu zulmü okuyanlar tarihin kirli ve kara sayfalarında lanetle anılıp unutulup gidecek. Direnenlere selam olsun, mücadele edenlere selam olsun. Baş eğmeyenlere, itiraz edenlere, birlikte ortak demokratik bir ülke mücadelesi yürütenlere selam olsun.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz