Wired’ın haberine göre yaklaşık 300 eski ve yeni Apple çalışanı, “haksız yere işten çıkarılma” nedeniyle bir açık mektup yayımladı. Kendilerine “Apples4Ceasefire/AteşkesİçinApple” adını veren grup, cumartesi günü şirketin Chicago Lincoln Park’taki perakende mağazasının önünde bir protesto gösterisi yapmayı da planlıyor.

Grup, söz konusu mağazada çalışan bir personelin, Filistin halkına destek veren kıyafet ve aksesuarlar giydiği için haksız yere işten çıkarıldığını ve birden fazla Apple çalışanının yöneticilerin misillemesine maruz kaldığını belirtiyor.

“Apples4Ceasefire” podcast üzerinden Filistinlilere görünür destek verdiği için Apple tarafından Lincoln Park’ta işten çıkarılan Filistinli perakende çalışanının Madly Espinoza olduğunu açıkladı. Pdocast’ta konuşan Espinoza, birden fazla Apple yöneticisine işe kefiye giymesinin bir sorun teşkil edip etmeyeceğini sorduğunu belirterek kıyafetlerinin üzerindeki Apple logosunu kapatmadığı sürece sorun olmadığı yanıtı aldığını ve bunun üzerine takmaya başladığı kaydediyor. Birkaç hafta sonra, yönetimin tutumunu değiştirdiğini ve kefiye takmanın mağaza politikasını ihlal ettiğini belirten bir disiplin belgesi düzenleyerek artık kefiye takmamasını istediğini söyleyen Espinoza, yönetimden bu politikaları tanımlamasını birçok kez istediğini ancak bir yanıt alamadığını da vurguluyor.

Grubun geçen hafta yayınladığı mektupta ayrıca Apple CEO’su Tim Cook ve diğer yöneticilere, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda çok sayıda kişinin öldüğünü kabul etmeleri çağrısında da bulunuluyor. Mektupta Cook’un Hamas’ın saldırılarından iki gün sonra Apple çalışanlarına bir e-posta göndererek ölenler ya da yakınlarını kaybedenler için üzüntülerini dile getirdiği belirtiliyor. Mektupta ayrıca “Masum Filistinlilerin yaşamlarına yönelik 150 günü aşkın süredir devam eden şiddetin ardından, onlar için aynı türden bir endişeyi ifade eden bir mesajın henüz gönderilmediği” belirtiliyor.

Seattle’daki bir Apple perakende mağazasında teknik uzman olarak çalışan ve “Apples4Ceasefire” kampanyasının düzenlenmesine yardımcı olan Tariq Ra’ouf, mektubu imzalayanların büyük çoğunluğunun Apple’da perakende çalışanı olduğunu, birkaç düzine imzacının ise ürün yönetimi ya da yazılım geliştirme gibi kurumsal görevlerde bulunduğunu söyledi. İmzacılardan 55’i kendilerini eski çalışanlar olarak tanıttı. İmzacılar Chicago, St Petersburg, Londra ve Apple’ın ana üssü Cupertino, California dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki şehirlerden.

Ra’ouf, “Apple dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek istediğini söylüyor. Bu, dünyayı daha iyi bir yer haline getirme işini gerçekten yapmak için nadir bir fırsat, tarihi bir fırsat” dedi.

4 Mart’ta 600’den fazla Google çalışanı, şirketin New York’taki bir İsrail teknoloji konferansına verdiği sponsorluk desteğini geri çekmesini talep eden bir dilekçe imzaladı ve düzinelerce çalışan etkinliğin dışında protesto gösterisi düzenledi. Bir Google Cloud yazılım mühendisi konferansta Google’ın İsrail genel müdürünün konuşmasını yarıda keserek Google’ın Nimbus Projesi kapsamında İsrail hükümetiyle yaptığı çalışmalara son verilmesi çağrısında bulundu.

Çalışanlar Nimbus araçlarının kitlesel gözetleme yapabildiğini belirttiler, ancak ne Google ne de İsrail hükümeti Nimbus’un bu amaçla kullanıldığını kamuoyuna açıkladı. Çalışan etkinlikten zorla çıkarıldı ve ardından aynı hafta Google tarafından kovuldu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz