Filistin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, Filistin’in BM’ye tam üyeliği konusunda yeni bir mektup gönderdi.

Filistin devletinin, sosyal medya platformu X’ten başvuru mektubunun kopyasının da yer aldığı paylaşımında, “Bugün, Filistin devleti, Filistin liderliğinin talimatı üzerine, Genel Sekretere (Antonio Guterres), üyelik başvurusunun yeniden değerlendirilmesini talep eden bir mektup gönderdi” denildi. Guterres’e hitaben yazılan mektupta, Mansur’un, “23 Eylül 2011 tarihli S/2011/592 belgesinde yer alan Filistin devletinin BM’ye üyelik başvurusuna ilişkin olarak ve Filistin liderliğinin talimatları üzerine bu başvurunun, Güvenlik Konseyince nisanda yeniden değerlendirilmesini talep etmekten onur duyuyorum” ifadesine yer verildi. Mansur, mektupta, söz konusu talebin mümkün olan en kısa sürede BM Güvenlik Konseyine iletilmesini istedi.

BM üyesi olmayan Filistin’in, 193 üyeli kuruluşta “üye olmayan gözlemci devlet” statüsü bulunuyor. Filistin’in BM’ye tam üye olabilmesi için önce BM Güvenlik Konseyinin onayı gerekiyor, daha sonra ise BM Genel Kurulunda oylamaya gidiliyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz