Ankara’da işçi ve emekçilerin, ezilenlerin, kadınların, gençlerin 1 Mayıs adresi Tandoğan meydanı oldu. Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde toplanan çok sayıda kişi sağanak yağmura rağmen yürüyüşünü sürdürdü.

Halkevleri, “Faşizme ölüm tek yol devrim”, Yaşam İçin Yasa İnsiyatifi “Kurtuluş yok tek başına ya tüm türler, ya hiç birimiz” ve “Kurtuluş yok tek başına ya tüm türler ya hiçbirimiz”; Emek ve Adalet Platformu “Kula,  kulluğa ve sömürüye karşı”, TİP “Saray saltanatını, din sömürüsünü, yağma düzenini işçiler değiştirir”, Ankara Onur Haftası Komitesi “İşçiyim, ibneyim, patrona öfkeliyim”, Partizan “1 Mayıs’ı yaratanların cüretiyle mücadeleye”, Öğrenci Kolektifleri “Üniversite biziz, biz geleceğiz”, ÇHD Ankara Şube “Bıji yek gulan, yaşasın 1 Mayıs” pankartlarıyla yürüyüşe katıldı. Yürüyüşte ayrıca 10 Ekim şehitlerinin fotoğrafları da taşındı.

Emek Partisi, Sol Parti, TKP, TİP, Halkevleri, Dem Parti ve CHP’nin yanı sıra birçok siyasi parti de kortej kurdu. KESK’e bağlı sendikaların kalabalık kortejlerle katıldığı 1 Mayıs alanında, DİSK’e bağlı sendikaların katılımı kitlesel değildi. Genel-İş üyesi kadın işçilerin bando takımı, konfederasyon kortejinin en önünde yürüdü.

Talepler

Mitingde söz alan Birgül Kaya, şu talepleri sıraladı: “Başta asgari ücret olmak üzere tüm ücretler artırılmalı, en düşük emekli aylığı en az asgari ücrete çekilmeli, tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerine son verilmeli; elektrik, su, doğal gaz ve internet faturalarına yapılan zamlar geri alınmalı, faturalar tüm vergilerden muaf tutulmalı, örgütlenme özgürlüğü önündeki tüm engeller kaldırılmalı, özelleştirmelerden vazgeçilmeli, eğitim, ulaşım, sağlık başta olmak üzere tüm kamu hizmetleri devlet eliyle ücretsiz verilmeli, çocuk işçiliğine karşı koruyucu tedbirler ivedilikle alınmalı, İstanbul Sözleşmesi, işyerinde şiddete ve tacize karşı ILO’nun 190 sayılı sözleşmesi derhal uygulanmalı.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz