1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Dersim’de yüzlerce kişi Sanat Sokakta toplanarak sloganlarla Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü.

Dersim Belediyesi Eşbaşkanları Birsen Orhan ve Cevdet Konak ile çok sayıda sendika, siyasi parti ve demokratik kitle örgütünün katıldığı mitingde, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) “Barış, adalet, özgürlük, biji yek gulan, biji sosyalizm” pankartı açtı.

Mitingde 1 Mayıs Tertip Komitesi tarafından yapılan konuşmada, “Ülkenin dört bir yanındaki 1 Mayıs alanlarına yürüyen işçiler, kamu emekçileri, mimarlar, üreticiler, mühendisler, hekimler, emekliler, kadınlar ve gençler kol kola, omuz omuza hakkını hukukunu savunuyor bugün” denildi.

İşçilerin, emekçilerin, emeklilerin bu ülkenin büyük çoğunluğu kaydedilen konuşmada, “Bizler üretiyoruz, bizler çalışıyoruz, bizler bu ülkenin tüm değer ve güzelliklerini emeğimizle var ediyoruz ve insanca yaşamayı hak ediyoruz. Ama bugünlerde değil insanca yaşamak, hayatta kalmak dahi giderek zorlaşıyor” ifadeleri kullanıldı.

“Enflasyonun sebebi olarak biz gösteriliyoruz”

Ülke kaynaklarının sermayeye ve savaşa ayrıldığı ifade edilen konuşmada, iktidarın yoksuldan alıp zengine kaynak aktardığı belirtildi. Açıklamada, “Bankalar, holdingler, şirketler karlılık rekorları açıklarken enflasyonun sebebi olarak biz gösteriliyoruz; alım gücümüz gerilemeye devam ediyor. Tüm dünyada gıda fiyatları düşerken Türkiye gıda enflasyonunda açık ara birinciliğini koruyor. Alım gücümüz enflasyona ezdirilirken KDV-ÖTV, gelir vergisi, vergi dilimi derken cebimiz boşaltılıyor. Vergi yükü bizlerin sırtına yüklenirken sermayenin ise bir gecede vergileri sıfırlanıyor, affediliyor” ifadeleri kullanıldı.

“Örgütlenmenin suç sayılıyor”

Siyasi iktidarın OVP’yle güvencesiz çalışma biçimlerini yaygınlaştıracağına dikkat çekilen açıklamada, tüm bu zorlu çalışma ve yaşam koşullarına karşı mücadele etmenin, örgütlenmenin “suç” sayıldığı vurgulandı. “Dünyanın en uzun çalışan, en az izin kullanan, durmaksızın iş cinayetlerine kurban giden emekçileri bu ülkede yaşam savaşı veriyor” denilen açıklamada, Türkiye’nin dünyada işçi haklarının en kötü olduğu 10 ülke arasında olduğuna dikkat çekildi.

“Her günümüzü 1 Mayısa çevirme zamanıdır”

Egemenlerin kendi çıkarları için yaptığı savaş harcamalarının yükünü emekçilerin omzuna yıktığı belirtilen açıklamada, “Yoksulluğun, açlığın, işsizliğin, göçün ve savaşın en çok yaşandığı bir ilde yaşıyoruz ve bütün bu saldırılara karşı başta Dersim olmak üzere, tüm ülkede ve dünyada barış, eşitlik, özgürlük, ekmek ve adalet mücadelesini sürdürmeye devam edeceğiz. Zamlara hayır demek, savaşa karşı barışı savunmak, kıdem tazminatımıza dokundurmamak, insanca yaşamak ve çalışmak için her günümüzü 1 Mayısa çevirme zamanıdır” denildi.

Miting, sloganlar ve müzik dinletisiyle sona erdi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz