OHAL kapmasındaki KHK’ler ile kamudaki görevlerinden ihraç edilmelerinin ardından “İşimizi geri istiyoruz” talebiyle 121 gündür açlık grevi yapan  Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’dan mesaj var.


OHAL kapmasındaki KHK’ler ile kamudaki görevlerinden ihraç edilmelerinin ardından “İşimizi geri istiyoruz” talebiyle 121 gündür açlık grevi yapan ve grevlerinin 76. gününde tutuklanarak cezaevine gönderilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’dan mesaj var. CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı, iki eğitimciyi Sincan Cezaevi’nde ziyaret etti.
Karşılarında duvar olduğunu ve o duvarı yıkacaklarını belirten tutuklu akademisyen Nuriye Gülmen şunları söyledi:
‘Hapishane koşullarında hayatımı devam ettirebilmem mümkün gözükmüyor’
“Bizim direnişimiz, bizim yaşamımıza dönük olduğu için sadece bizimle ilgili algılanıyor ama öyle değil. KHK’lere karşı, yapılan tüm haksızlıklara karşı yapıyoruz bu eylemi. Direnişimiz bir zorunluluk. Karşımızda uzun süredir çok çeşitli aygıt ve yöntemlerle kullanılan baskı var. Başka çare kalmadığı için bir zorunluluk oldu bu direniş.
Daha çok direniş, etkili bir direniş gerekiyordu. Sesimizin duyuluyor olduğunu görüyoruz. Kitlelerin de desteği yanımızda. Bu destek ve artan talepler iktidarın endişe etmesine neden oluyor. Hapishane koşullarında hayatımı devam ettirebilmem mümkün gözükmüyor. Hijyenik koşullarda olmam ya da serbest bırakılmam gerekiyor. Havalı yatak talebim yerine getirilmiyor. Zayıflayan boyun kasım için kendi olanaklarımla boyunluk yaptım. Simit yastıkta oturuyorum. Kemiklerim batıyor, çok fazla kas erimesi yaşadığım için çok fazla rahatsızlık çekiyorum. Çok fazla ağrım var ve artıyor.”
İktidarın psikolojik basık uyguladığını belirten Semih Özakça ise şöyle konuştu:
“İnsanları umutsuzluk ve çözümsüzlüğe itmeye çalışıyorlar. İktidar çok tedirgin. İki üç günde bir doktor gönderiyorlar. Gardiyanlar ve müdürler sık sık bizi izliyor. Belli ki talimat almışlar, sağlığımızın kötüye gittiğinin farkındalar. Benim talebim net: Bizi kendi doktorlarımız ya da bağımsız doktorlar görsün. Bu yerine getirilmeli. Bizim hekimler iki kere başvurduk bizi görsün diye ancak olumlu yanıt alamadık.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz