1 Mayıs günü gözaltına alınan 35 kişi ve 3 Mayıs günü ev baskınlarında gözaltına alınan 30 kişi bugün adliyeye sevk edildi.

Savcılık sorgularının ardından 1 Mayıs günü Saraçhane’de yapılan eylemde gözaltına alınan 17 Partizan okurunun tamamı tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 1 Mayıs günü gözaltına alınan Filistin İçin Bin Genç grubundan 13 kişi adli kontrol kararıyla serbest bırakılırken, 5’i, 30 Mart günü gerçekleştirilen eylemde cumhurbaşkanına hakaret ettikleri gerekçesiyle tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Adli kontrol talebi ile sulh ceza hakimliğine sevk edilen 13 kişi hakkında yurtdışına çıkış yasağı ve imza adli kontrol tedbiri kararı verildi.

Saraçhane’de yapılan eylemde polis barikatına yüklenerek Taksim’e yürümek isteyen ve 3 Mayıs sabahı ev baskınlarından gözaltına alınan 30 kişinin tamamı da tutuklanmaları talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

“Hukuki bir süreç yürümedi ve yürümeyeceğini biliyoruz”

Savcılık mütalaasıyla tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmesine yönelik ÇHD adına Avukat Ezgi Önalan bilgilendirme yaptı:

  • Gözaltındakilere çeşitli işkence biçimleri uygulandı.
  • Şu ana kadar yürütülen tüm süreçler hukuka aykırı, idare yasak kararı AYM kararına aykırı ve polis gözaltısının AYM kararına aykırı olduğunu bildiğimiz için içeride de hukuki bir süreç yürümediğini ve yürümeyeceğini biliyoruz.
  • Tamamen siyasi olan bir süreç yürütülüyor.
  • Bizim dayanışmamızla, arkadaşlarımızı dayanışmamızla yalnız bırakmamamız ve son saniyeye kadar savunmalarımızı yaparak, arkadaşlarımızın hepsini içeriden alacağımızı umut ediyoruz.


Filistin İçin Bin Genç Hareketi “5 arkadaşımız 30 Mart Filistin Toprak günü için düzenlediğimiz barışçıl şekilde gerçekleşen, hiçbir saldırı ve gözaltının olmadığı eylemde attığımız Katil İsrail İşbirlikçi Erdoğan sloganı sebebiyle cumhurbaşkanına hakaret suçundan tutukluluğa sevk edildi.” dedi.

‘İsrail ile ticareti sürdürmek soykırıma ortak olmak’

Filistin İçin Bin Genç, tutuklama için sevk edilenler için Çağlayan Adliyesi önünde yaptığı açıklamada, İsrail ile ticareti sürdürmek soykırıma ortak olmak olduğunu vurguladı. Yapılan açıklamada, “Çağlayandayız,5 arkadaşımız 30 Mart Filistin Toprak günü için düzenlediğimiz eylem gerekçe gösterilerek tutukluğa sevk edildi. Barışcıl şekilde gerçekleşen, hiç bir saldırı ve gözaltının olmadığı, sadece Filistin halkının Siyonist işgale karşı direnişinin sesini yükselttiğimiz eylemde attığımız Katil İsrail İşbirlikçi Erdoğan sloganı sebebiyle arkadaşlarımız cumhurbaşkanına hakaret suçuyla yargılanıyor. Aylardır, Filistin halkının talebi neyse eylemlerimizde biz onu dillendiriyoruz. İsrail ile ticareti sürdürmek soykırıma ortak olmaktır, Filistin’e ihanettir Siyonistlerle tüm ilişkiler ticaret derhal kesilsin çağrısını haykırıyoruz. Dün Erdoğan, Türkiye’nin İsrail ile 9.5 milyar dolar hacmindeki ticaretini itiraf etti. Daha dün 8 aydır sürdürdükleri ticareti itiraf edenler, bugün tek bir Filistinli kardeşimizin canı, cebinize giren kanlı paradan değerlidir diyen 5 arkadaşımızı yargılıyorlar” denildi.

‘Filistin direnişinin yolundan yürüyeceğiz’

Açıklamada, Filistin direnişinin yolundan yürüyeceklerini ve mücadelemizden vazgeçmeyeceklerine şu sözler ile dikkati çekti; “Soruyoruz, bir halk katledilirken katille ticaret yapmak suç değil de, soykırıma ortak olmayın demek mi suç? İsrail’e çeliğinden enerjisine kaynak sağlamak suç değil de ticareti kesin, işgalciyle işbirliğine son verin demek mi suç? Dostlarımız “İsraille ticaret kesilsin demeniz için size kim emir veriyor, kim tarafından fonlanıyorsunuz” diye sorgulanıyor. Biz mücadele emrini yalnızca onurlu Filistin direnişinden alıyoruz! Soruyoruz, peki siz 8 aydır soykırımı fonlayan, artık itiraf ettiğiniz kanlı ticaretiniz için icazeti kimden aldınız ? Esas suç Filistin halkı tüm dünyanın gözleri önünde katledilirken, elinizdeki yaptırım gücünü kullanmayıp bu kanlı ticareti durdurmak için soykırımın 8.ayına kadar beklemektir. Esas suç Gazze harap olana, on binlerce Filistinli katledilene kadar israile yaptırım uygulamamaktır. Esas suç Filistin işgalden özgürleşene kadar değil yalnızca ateşkese kadar ticareti durdurma kararı alıp soykırımcı israil’in meşruiyetini tanımaktır. Esas suç iki devletli çözümü savunarak Siyonist yapının varlığını kabul etmektir. Tekrar ediyoruz, Siyonistlerle iş birliği yapanları ifşa etmek suç değil, göğsümüzde onur nişanesidir. Filistin için 5 değil, binlerce genciz, hepimizi yargılayacak yeriniz var mı? Filistin direnişinin yolundan yürüyeceğiz, mücadelemizden vazgeçmiyoruz. Yüreği Filistin’le atan herkesi dayanışmaya çağırıyoruz. Yaşasın küresel intifada, kahrolsun siyonistler ve işbirlikçileri!” diye belirtildi.

Adli kontrol talebiyle mahkemeden çıkanlar “Nehirden denize özgür Filistin” sloganlarıyla karşılandı.

Resim
Fotoğraf: Gençlik Komiteleri X hesabı

Detaylar geliyor…


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz