Özgür Üniversite Hareketi, 2024 1 Mayıs sonrası ev baskınlarıyla gözaltına alınan öğrenciler ve devrimciler için dayanışma açıklaması paylaşarak “1 Mayıs’a dünyadaki öğrenci eylemlerini selamlayarak alana damacanalarıyla damga vuran arkadaşlarımız gözaltında. Damacanalardan, direnişin tüm dünyayı sarmasından korkuyorlar. Saracak. Dünyanın tüm damacanaları birleşecek!” dedi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“1 Mayıs sonrası gözaltına aldıkları damacanalardır!
Dünyanın tüm damacanaları birleşin!

1 Mayıs’ta binlerce kişi Taksim çağrısını büyüterek sokaklara meydanlara aktık. Tüm engelleme girişimlerine rağmen Saraçhane, Taksim ve özgürlük ısrarıyla büyüyen direnişe sahne oldu. Özgür Üniversite Hareketi olarak biz de öğrencilerin talepleri ve isyanıyla, dünyada direnen üniversitelilerin selamını taşıyan damacanalarımızla “Özgürlük barikatın ardında” diyerek oradaydık.

“Barikata inen o damacanada gençliğin isyanı, umudu, iradesidir”

1 Mayıs’tan sonra Taksim iradesini büyüten birçok kişiyle beraber, Özgür Üniversite Hareketi’nden Boğaziçili iki arkadaşımız ev baskınıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan arkadaşlarımız 1 Mayıs’a dünyadaki öğrenci eylemlerini selamlayarak alana damacanalarıyla damga vuran arkadaşlarımızdır. Barikata inen o damacanada geleceği çalınan gençliğin isyanı, umudu, iradesi vardır.

Saray’ın korktuğu, saldırdığı, gözaltına aldığı herkesin evinde bulunan, gerektiğinde direnişi büyüten damacanalardır.

“Direniş büyüyor, kazandırıyor!”

ABD ile başlayan öğrencilerin Filistinle dayanışma eylemleri tüm dünyada büyüyor. Çadırlarda büyüyen direnişler ve işgaller kampüsleri sarıyor. Üniversitelerin İsrail’le ilişkisi olan şirketlerle finansal bağlarını koparmasını talebini ortaya koyan öğrenciler kazanmaya başladı. İkinci İntifada sırasında Gazze’de işgalci İsrail tarafından buldozerle katledilen ABD’li Rachel Corrie’nin üniversitesi olan Evergreen State College’da ve daha birçok yerde İsraille ilişkilerin kesilmesi adına olumlu görüşmeler sürüyor, Minnesota Üniversitesi’nin ilişkileri kestiğine dair haberler görüyoruz. Direniş büyüyor, kazandırıyor!

“Direnişi büyütecek, gözaltındaki arkadaşlarımızı alacağız!”

Bizim damacanalarımız işte bu direnişin simgesi olarak 1 Mayıs alanında yerini aldı. 1 Mayıs’tan sonra da Saraydakilerin kabuslarında yer aldığına eminiz. Çünkü damacana egemenlere, Saray’a dünyadaki direnişin bu topraklarda da büyüyeceğinin işaretini veriyor. Korktukları, saldırdıkları işte budur. 1 Mayıs’ta Taksim diyenlerin direnişi bu korkunun gerçek olduğunu gösterdi. Direnişi büyütecek, gözaltındaki arkadaşlarımızı alacağız!

Damacanalardan, direnişin tüm dünyayı sarmasından korkuyorlar. Saracak. Dünyanın tüm damacanaları birleşecek!”

Öğrenciler ayrıca 6 Mayıs’ta Filistin’de soykırım gerçekleştiren işgalci Siyonist İsrail’i koruyan, aynı zamanda NATO savaş örgütünün konuşlandığı Kürecik Üssü’ne gideceklerini belirten Bozkurt, tüm üniversitelilere katılım çağrısı yaptı.

Resim


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz