Toplu iş sözleşmesiyle güvence altına alınan maaş iyileştirmeleri, yemek, yol ve sosyal yardımları ödenmeyen İzmir Bayraklı Belediyesi’ndeki memurlar, yaptıkları açıklama ile belediyeyi protesto etti. Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) İzmir 2 No’lu Şube tarafından Bayraklı Belediyesi önünde düzenlenen açıklamaya, kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütleri de destek verdi.

Açıklamayı yapan sendikanın 2 No’lu Şube Başkanı Nihat Filiz, toplu iş sözleşmesinden doğan iyileştirme ve yemek ücretlerinin bu ay belediye tarafından çalışanlara yatırılmadığını söyledi. Toplu iş sözleşmesinin uzun bir mücadele sonrası ortaya çıkan bir hak olduğunu vurgulayan Filiz, “Bugün geldiğimiz noktada bu ağır bedeller ödenerek elde edilen kazanımlarımız bir çırpıda elimizden alınmaya çalışıyor gibi bir hissiyat taşıyoruz” dedi.

“Sözleşme hakkı alınmak isteniyor”

Önümüzdeki döneme ilişkin toplu iş sözleşmelerinin yasal sürece hapsedilerek ellerinden alınmak istendiğini belirten Filiz, “Önümüzdeki günlerde bir şubeyle birlikte yöneticiler olarak karar alacağız. Çünkü bu sadece Bayraklı Belediyesi’nde yaşanan bir durum değil. Bütün belediyelerde benzer sorunlar yaşıyoruz. Dolayısıyla da bundan sonraki süreçte merkezi İzmir’de olmak üzere bütün belediyelerin, İzmir 1 Nolu ve 2 Nolu şubelere bağlı bütün belediyelerin katılacağı arkadaşlarımızın katılacağı bir basın açıklaması yapacağız. Ve ondan sonra da yol haritamızı genişleterek devam edeceğiz. Toplu iş sözleşme hakkını kimse elimizden alamaz. Biz önümüzdeki dönemlerde yapacağımız toplu sözleşmelerle gerçekten de insan onuruna yaraşır bir rakamı ortaya çıkması lazım, bunun mücadelesini veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

“Faturayı biz ödemeyeceğiz”

Sendikanın 1 No’lu Şube Başkanı Cevdet Keleş de ülkede, kriz ve yoksulluk olduğunu vurgulayarak, “Bu krizin faturasını hükümet çıkardığı tasarruf tedbirleriyle emekçilere çıkarmak istiyor. İşte belediyelerde şu anda toplu sözleşme haklarımız gasp edilmek istiyor. Hemen servis iptal edildi. İşte büyükşehir belediyesinde çalışan işçi arkadaşlarımız işten atılıyor. Bu krizi biz çıkarmadık, faturasını da biz ödeyemeyeceğiz. Bizler toplu sözleşmedeki taleplerimizle belediyeleri zora sokan, onların ödeme dengelerini bozan taleplerde bulunmuyoruz. Aksine belediye emekçilerinin insanca yaşayabilecekleri bir nebze olsun nefes alabilecekleriniz miktarları talep ediyoruz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından emekçiler, evden getirdikleri yemeklerle belediye önünde sofra kurarak belediyeyi protesto etti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz