Yahudi tarihçi Ilan Pappe, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, ABD’nin Detroit Metropolitan Havaalanı’nda indiğinde, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) 2 ajanı tarafından 2 saat sorgulandığını duyurdu. Sorgu sırasında telefonu elinden alınan Profesör Pappe, sorular karşısında şaşkınlığa uğradığını belirtti.

“İsrail’in Gazze’de soykırım yaptığını düşünüyor musun?”

“Hamas destekçisi misin? İsrail’in Gazze’de soykırım yaptığını düşünüyor musun? Çatışma için çözümün nedir” gibi sorularla karşılaşan Pappe’ye ABD’deki Arap ve Müslüman arkadaşlarının kimler ve ne kadar yakın olduğu da soruldu.

Pappe, FBI ajanlarının, İsrailli yetkililer olduğunu düşündüğü kişilerle uzun süre telefonda konuştukları gözlemini de aktardı.

Exeter’in ağır topuna “terör zanlısı” muamelesi

‘Terör zanlısı’ muamelesi yapılarak telefonundaki bütün bilgilerin kopyalanmasının ardından gitmesine izin verilen İsrailli tarihçi, İngiltere’de Exeter Üniversitesi Sosyal Bilimler ve Uluslararası Çalışmalar Fakültesi’nde profesör, üniversitenin Avrupa Filistin Araştırmaları Merkezi’nin direktörü ve Exeter Etno-Siyasi Araştırmalar Merkezi’nin eşdirektörü.

Öncesinde İsrail’de Hayfa Üniversitesi’nde ders verdi, 1990’larda Hadeş partisinden 2 kez milletvekili adayı oldu.

Nakba için “planlı etnik temizlik” dedi

İsrailli Yeni Tarihçi, İsrail’in 1948’deki kuruluşuna ve buna karşılık 700 bin Filistinli Arap’ın topraklarından göçüne ilişkin İsrail resmi tarihine aykırı bakış açısı sunmasıyla tanındı. 1980’lerde yayımlanan belgelere dayanarak, İsrail’in gelecekteki liderleri tarafından 1947’de hazırlanan Dalet Planı’na uygun olarak planlı etnik temizlik yapıldığını belirtti.

“En az Filistinliyle en çok Filistin toprağına sahip olmak”

2004’te verdiği bir röportajda “Amaç her zaman mümkün olduğu kadar az Filistinliyle mümkün olduğu kadar çok Filistin’e sahip olmak olmuştur ve hâlâ da öyledir” diyen Pappe, Siyonizmin İslami militanlıktan daha tehlikeli olduğunu savundu ve Ortadoğu’da barışın olmayışından İsrail’in varlığını sorumlu tuttu. Hem Filistinliler hem de İsrailliler için üniter devlet öngören tek devletli çözümü destekledi.

Hedef gösterildil, tehdit edildi, İsrail’i terk etti

2008’de İsrail parlamentosu Knesset’te kınandıktan ve eğitim bakanının görevden alma girişimiyle karşılaştıktan sonra ülkesinden ayrılan tarihçi, bir gazetede 12’den vurulacak hedef olarak gösterildi, çok sayıda ölüm tehdidi aldı.

Gazze savaşı: “Siyonist projenin sonunun başlangıcı”

İsrail’e yönelik üniversiteleri de dahil olmak üzere uluslararası boykot çağrılarına katılan Pappe, 8 Mart’ta İngiltere’deki İslami İnsan Hakları Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, İsrail’in Gazze Savaşı’nın “Filistin tarihinin en karanlık anı olabileceğini” söyleyerek, “Yaşananlar, tarihe Siyonist projenin sonunun başlangıcı olarak geçecek” dedi.

Türkçe’ye de çevrildi

Pappe’nin Türkiye’de yayımlanan bazı kitapları şunlar: Yeryüzünün en büyük hapishanesi, Yaşamla ölüm arasında Gazze, Unutulmuş Filistinliler, Ortadoğu’yu anlamak, İsrail hakkında 10 mit, Modern Ortadoğu, Modern Filistin Tarihi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz