Yemek Sepeti direnişçisi Doğu Yılmaz’ın yaptığı açıklamanın tamamı:

Yemek Sepeti’nin bizlere dayattığı ağır çalışma koşullarına ve sefalet ücretine karşı 2022 yılı başında birçok kentte kontak kapatarak direnişe geçmiştik. Aylarca süren direnişimizi sendikal örgütlülükle devam ettirmek içinde adımlar attık. Yemek Sepeti yönetimi direnişimizi kırmak ve örgütlülüğümüzü dağıtmak için bir dizi saldırıyı devreye sokmuştu. Bu saldırılardan biri tutanak tutarak tehdit etmeleriydi. Yüzlerce kişiye tutanak tutarak mücadelemizi kıramayan yönetim bu seferde öne çıkan işçileri işten atarak mücadelemizi kırmaya çalıştı.

Keyfi gerekçelerle beni de 12.05.2022 günü işten attılar. İşten atma saldırısını kabul etmedim, Yemek Sepeti önünde haklarım için direnişe geçtim. Direnişe başlamamamla birlikte Yemek Sepeti yönetimi işten atma saldırısını durdurmak zorunda kaldı. Direnişimin 4. günü tazminat teklif ederek direnişimi bitirmemi istediler. Bende işe iade dışındaki tekliflere kapalı olduğumu söyleyerek pazarlığı reddettim. Aynı zamanda işe iade davası açtım. Aylarca süren direnişim boyunca Yemek Sepeti’nin birçok deposuna gittim. Birçok işçi arkadaşımla temas geçerek depolardaki sorunlara karşı mücadeleye, harekete geçmelerine katkı sundum. Her gittiğimiz depo da yöneticilerin kurye arkadaşlarım üzerindeki baskısını hedef aldım. Birçok depoda bazı sorunlar bu süreçte çözüldü. İşçi arkadaşlarım öz güven kazanarak karşı karşıya kaldıkları keyfi saldırılara ses çıkardı.

Kurye işçileri olarak başlattığımız mücadelede biz haklıydık. Emeğimiz, alınterimiz için insanca yaşam koşulları için, işten atma saldırısına karşı dik durduk. Gelinen aşamada direnişimin sağladığı kazanım hukuki bir kazanıma da dönüştü işe iade davasını kazandım. Bu kazanımım tüm Yemek Sepeti işçileri olmak üzere kurye sektöründe birlik ruhuyla mücadele eden meslektaşlarımın kazanımıdır.

Birlik, mücadele içerisinde olduğumuz sürece kazanımlarımızı geliştireceğimize inanıyorum.

Yaşasın işçilerin birliği!

Yaşasın onurlu mücadelemiz!

 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz