Kent hayvanlarına yönelik korkunç boyutlara varan nefret politikalarına karşı İstanbul’un çeşitli ilçelerinde ve Türkiye’nin farklı illerinde diğer hayvan hakları oluşumları ile birlikte eylemler düzenleyen ve dayanışma ağları oluşturmak için çalışan Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi, “bugüne kadar görülmemiş ortak bir tepki ve direniş ortaya koymaları” için milletvekillerine çağrıda bulundu. İnisiyatif’in web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan mesaj, farklı iletişim kanalları yoluyla muhalefet başta olmak üzere tüm milletvekillerine gönderilecek.

Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi, direnişlerini İstanbul’da 23 Mayıs Perşembe günü saat 13:00’te, TBMM Tarım Komisyonu kapsamında yapılması planlanan toplantıdan bir saat önce, Beşiktaş’taki İskele Meydanı’nda başlatacak.

“Uyutma” adı altında köpekleri öldürmeyi hedefleyen yasa tasarısı TBMM’den geri çekilene kadar her gün sokaklarda olacak.

Resim

“TBMM içinde ve dışında güçlü bir muhalefet sergilemeye çağırıyoruz”

Tecrit ve katliam odaklı yasama sürecini etkileyebilecek milletvekillerinin bu tür bir yasal düzenlemeye karşı çıkarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) “hayır oyu” kullanmasını, hayvanlar için meclis içinde ve dışında ortak ve somut bir karşı duruş sergilemelerini isteyen Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi’nin milletvekillerine çağrısı şu şekilde:

“Haktan, hukuktan, adaletten yana olan milletvekillerine çağrımızdır.

Biz, bu ülkede hayvan haklarını tanıyan bir yasa için mücadele eden hayvan hakları savunucuları olarak, özellikle son yıllarda sokakta yaşayan, mahalle sakinlerimiz olan hayvanlara karşı çok yoğun nefret saldırılarının gerçekleştiğine şahit oluyoruz. Daha bugün yine medyada sokakta yaşayan köpeklerin toplanıp bir süre sonra öldürülmesi için ‘kurmaylara direktiflerin verildiğine dair’ haberler yayıldı.

Bu çağdışı, hukuk dışı ve etik dışı katliam çağrıları karşısında ne yazık ki birkaç milletvekili dışında muhalefet partilerinin dahi, konu hayvanlar olunca sesi neredeyse çıkmamakta ve 20 yıldır görevlerini yapmayan, denetlenmeyen belediyelerin ihmalinin faturası sokakta yaşayan köpeklere kesilmek istenmektedir.

Bizim oylarımız ile seçilen milletvekillerinin görevlerinden biri de birlikte yaşama kültürünü savunmaktır. Toplu tecrit ve yok etme çağrılarının yapıldığı bugünlerde milletvekillerini acilen yaşamdan yana olmaya, köpeklerin toplatılarak ölüm kamplarına hapsedilmesine ve ‘uyutma’ kılıfı altında tür kırımına maruz bırakılmasına karşı hem TBMM içinde hem de dışında güçlü bir muhalefet sergilemeye çağırıyoruz. Sizden, bugüne kadar görülmemiş ortak bir tepki ve direniş ortaya koymanızı bekliyoruz.

Biz hayvan hakları oluşumları ve aktivistleri olarak yıllardır ‘elimizi taşın altına koyuyoruz’. Sokaktan meclise, hukuki mücadeleden toplumsal farkındalığın artırılmasına kadar her alanda, her yerde hayvanlar için ayaktayız, eylemdeyiz. Artık sıra sizde!

Şimdi, sokakta yaşayan köpekler için ‘sokaktayım, yanındayım’ deme zamanı. Hakların sadece insan için olmadığını bilen, hayvan haklarının tanınması için adım atacak, sesini yükseltecek ve direnecek milletvekilleri ile ivedilikle konuya dair bilgilendirici işbirliği toplantıları yapmaya açık olduğumuzu bildiririz. #SokaktayımYanındayım”

Herkes katılabilir: Sokaktayım, yanındayım

İnisiyatif, geçtiğimiz haftalarda #SokaktayımYanındayım etiketi ile tecrit ve katliam planlarına karşı hayvanlardan ve yaşamdan yana olan herkesin katılabileceği ve sesini yaygınlaştırabileceği bir sosyal medya hareketi de başlattı. Bu harekete dahil olmak isteyenler için yapılan çağrıda da daha farklı kitlelere ulaşarak onları da harekete geçirmek amaçlanıyor:

“Siz de fotoğrafınızı [email protected] adresine gönderin, sokakta yaşayan köpeklerin yerinden edilmelerine, ölüm kamplarına kapatılmalarına sessiz kalmayın. Ne kadar çok kişi ‘sokaktayım, yanındayım’ derse ve bu paylaşımları yaparsa o kadar farklı kitlelere ve mecraya sesimizi ulaştırabiliriz. Tek yapmanız gereken fotoğrafınızı bize göndermek. Görseli düzenledikten sonra size yolladığımızda, siz de bizi mutlaka etiketleyerek ve #SokaktayımYanındayım ve #SokaklarHepimizin etiketlerini kullanarak kendi sözcüklerinizle, kendi hesaplarınızda paylaşabilir, çevrenizi aynısını yapmaya teşvik edebilirsiniz.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz