Sağlık Bakanlığı, Lübnan’ın güneyinde Hizbullah ile İsrail arasında devam eden savaşa ilişkin son raporunu açıkladı. Buna göre ikisi son 24 saat içinde olmak üzere 363 kişi öldü. Toplamda ölü ve yaralı sayısı 1.471 olarak açıklandı. Açıklamada savaşçılar ve siviller arasında bir ayrım yapılmadı.

Fransızca dilli L’Orient-Le Jour gazetesi tarafından yapılan bir sayıma göre, Lübnan ve Suriye’de öldürülenler de dahil olmak üzere yedi ayı aşkın süredir devam eden savaşta Hizbullah’ın 310 üyesi öldürüldü.

Sağlık Bakanlığı ölü ve yaralıların %87’sinin erkek, %95’inin Lübnanlı ve %58’inin 25-44 yaşları arasında olduğunu bildirdi.

Ölenler arasında 337 yetişkin erkek, 24 kadın, 11 çocuk ve 65 yaş üstü 4 kişi bulunuyor. Yaralananlar arasında 249 erkek, 66 kadın ve 29 çocuk olmak üzere 339 kişinin hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındığı belirtildi.

Kaydedilen yaralanmaların %45’inin İsrail bombardımanının neden olduğu travma, %33’ü patlamalar ve %16’sının kimyasal ürünlere maruz kalma sonucu meydana geldiği ifade edildi.

Bu rakamlara çatışma bölgelerinde evlerinden edilen insanların sayısı da dahil edildi. Uluslararası Göç Örgütü’nden (IOM) alıntı yapan Sağlık Bakanlığı, çatışmanın başlamasından bu yana 93,881 kişinin yerinden edildiğini belirtti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz