Gençlik örgütleri, kulüp ve topluluklar “Gençlik Filistin Direnişi’nin yanında: Filistin’de işgale son! İsrail ile tüm ilişkiler kesilsin!” başlıklı bir metin yayınladı. Yayınlanan metin ile gençlik, direnen Filistin halkının yanında, katliamcı siyonist İsrail’in ve onun destekçisi emperyalistlerin ise karşısında olduklarını ifade etti.

Halen daha imzaya açık olan deklarasyon metni Filistin ile tüm alanlarda eylemli dayanışmanın önemini de vurguluyor.

Deklarasyon metninin tamamı şu şekilde:

On yıllardır siyonist İsrail’in soykırım ve katliam saldırılarına karşı direnen Filistin halkı, 7 Ekim’de başlattığı “Aksa Tufanı” harekatıyla İsrail’in saldırılarına güçlü bir yanıt verdi. Bu direniş karşısında aciz kalan siyonist İsrail, başta ABD olmak üzere batılı emperyalist devletlerden güç alarak Dünya tarihinin gördüğü en vahşi soykırım ve katliam saldırılarından birini hayata geçiriyor.

Türkiye’de iktidar koltuğunda oturanlar ise İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırılarına karşı hamisi nutuklar atmanın ötesine geçmiyor. Zira geçtiğimiz yıllarda Davos’ta “one minute” diyenler, aradan geçen zamanda İsrail ile ticari ve askeri ilişkiler geliştirenlerdir.

“AKP ve Erdoğan Filistin halkı için sahte bir üzüntü gösteriyor”

Bugünlerde “Netanyahu’yla görüşmeyeceğim, İsrail’e çelik vb. gibi ham madde malzemeleri göndermeyeceğim” türünden hamasi nutuklar atan ve İsrail ile tüm ilişkileri devam ettiren de AKP iktidarı ve onun başındaki Tayyip Erdoğan’dır. Türkiye’den her gün en az yedi erzak dolusu gemi İsrail’e destek için gönderiliyor. Zorlu Holding gibi şirketler İsrail ile yaptığı işbirliği doğrultusunda hem savaş için kullanılan hem de İsrail’in şehirlerde kullandığı enerjiyi üretiyor. İşgalci siyonist İsrail’in Gazze’de hastaneleri, ibadethaneleri, barınma alanlarını vurmak için kullandığı savaş aygıtları üniversitelerin teknoparklarında, AR-GE merkezlerindeki projeler kapsamında doğrudan öğrencilere ürettiriliyor. Eğitim-kariyer-kişisel gelişim adı altında öğrencilere ürettirilen bombalar, geliştirilen SİHA’lar kardeş halkları katletmek için kullanılıyor. Türkiye ve İsrail arasında kurulan bu tür ticari ve askeri ilişkiler, AKP iktidarının ve Tayyip Erdoğan’ın Filistin halkı için sahte bir üzüntü ve iki yüzlüce bir dayanışma içinde olduğunu göstermektedir.

“İşgale dur demek için mücadeleyi yükseltmeliyiz”

Dünyanın dört bir yanında ise işçiler, kadınlar, gençler ve halklar alanlara çıkarak, limanlarda ve fabrikalarda blokaj eylemleri yaparak, Filistin halkıyla anlamlı dayanışma örneklerini sergiliyorlar. Bu dayanışmanın anlamlı örneklerinden biriyse İtalya’da liman işçilerinin İsrail’e gidecek gemileri yüklemeyi reddederek gemilerin kalkmasına engel olması oldu. Dünya’da bir dizi üniversitede gerçekleştirilen ders boykotları ve eylemlerde gençliğin gösterdiği anlamlı dayanışma pratiklerinden biri olarak önümüzde duruyor. Filistin halkı için ortaya çıkan bu anlamlı dayanışma eylemlerini geliştirmek işgal ve katliam saldırısına da dur demenin tek yoludur.

Filistin’e yönelik gerçekleştirilen işgal saldırısına dur demek, emperyalist savaş ve saldırganlığa geçit vermemek için mücadeleyi yükseltmeliyiz. Zira on yıllardır ABD ve İngiltere emperyalizminin kirli çıkar ve hesapları için İsrail devleti yaratılmış, işgal, soykırım, katliam saldırılarıyla Filistin halkı topraklarından sürgün edilmiştir. Emperyalist barbarlar dünya halklarına kan, zulüm ve acıdan başka bir gelecek sunmamaktadır. Tüm bu sebeplerden ötürü hem emperyalist savaş ve saldırganlığa hem de Filistin’in işgaline geçit vermemeliyiz.

“Dayanışmaya çağırıyoruz”

On yıllardır İsrail’in saldırılarına karşı Filistin halkıyla dayanışmayı büyüten gençlik olarak bugün de Filistin halkının onurlu direnişini sahipleniyor ve selamlıyoruz. “Filistin’de işgale son!” ve “İsrail ile tüm ilişkiler kesilsin!” talepleri ile dayanışmayı ve mücadeleyi yükseltmeye çağrıyoruz.

Üniversitelerimizde, sokaklarda, meydanlarda Filistin halkıyla dayanışmayı büyütelim. İşgale-katliama ve buna ortak olanlara karşı mücadelemizi yükseltelim!

İmzacılar:

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Kulübü (SBK)
Boğaziçi Üniversitesi Tarih İncelemeleri Kulübü (BUTİK)
Feminist Boğaziçi
Özgür Boğaziçi
İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Kulübü
Yıldız Teknik Üniversitesi ODA – LGBTİA+ Topluluğu
Yıldız Dayanışması
Devrimci Gençlik Birliği
Dev-Güç
Kaldıraç Üniversite
Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu
Yeni Demokrat Gençlik
Zırhlı Tren


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz