6 Temmuz’dan bu yana göazltında tutulan Esra Özakça, Acun Karadağ, Nazife Onay, Nazan Bozkurt ve Erdoğan Canpolat adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Üç gündür gözaltında tutulan ve neredeyse her gün Yüksel Caddesi’ndeki direnişe katılan beş kamu emekçisi haftada iki gün adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.
6 Temmuz günü “Esra Özakça’nın açlığının 45. gününü çiçeklerle karşılıyoruz” diyerek Yüksel Caddesi’ne gelenleri karşılamak üzere Yüksel Caddesi’nde bulunan Esra Özakça hakkında yakalama kararı olduğu iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Esra ile birlikte üç kişi daha gözaltına alınırken; Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışma ve KHK’yla işten atılmaları protesto etmek amacıyla basın açıklamaası yapmak üzere Sakarya Caddesi’nde toplanan kitleye saldıran polis 26 kişiyi daha darp ederek gözaltına almıştı.
26 gözaltı aynı gün serbest bırakılırken; Esra Özakça, Acun Karadağ, Nazife Onay, Nazan Bozkurt ve Erdoğan Canpolat terörle mücadele ekiplerince alı konuldu. Direnişçilerin kaldıkları evlere baskın ile arama yapılmıştı.
Gözaltına alındıkları andan itibaren açlık grevine başlayan emekçiler 9 Temmuz öğle saatlerinde savcılığa çıkarıldı. Savcı dosyayı “ev hapsi” istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk ederken, bu talep nöbetçi hakim tarafından reddedildi. Üç gündür gözaltında tutulan direnişçiler haftada iki gün adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz