Ankara’nın Tuzluçayır ilçesinde Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği (AKA-DER), Alınteri, Barış ve Demokrasi Partisi (BDSP), Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Devrimci Parti, Emek Partisi (EMEP), Halkevleri, Saimekadın Danışma, Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖB), Newroz için yürüdü.

Tuzluçayır sokaklarında yürüyüş gerçekleştiren kitle sık sık “Newroz piroz be”, “Direnen halklar kazanacak” sloganı attı. Yürüyüşün ardından Tuzluçayır Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Newroz direniş ateşine dönüşmüştür”

“Ortadoğu hakları için; yenilenmenin, baharın başlangıcı, müjdesi olan Newroz; Demirci Kawa mitolojisine uygun olarak yıllardır süren bir direniş ateşine dönüşmüştür. Krize giren neoliberal sistem krizini bir yanda savaşlara diğer yanda emek sömürüsünü artırarak aşmaya çalışıyor. Dünya halkları Ortadoğu’dan Kafkasya’ya Doğu Avrupa’ya kadar savaşa mahkum edildi. Enflasyon, zamlarla büyüyen ekonomik kriz; emekçilerin hayatlarını yaşanamaz hale getirdi. Kar oranları düşen patronlar bir yandan işçi çıkarırken diğer yandan daha fazla emek sömürüsünün yollarını arıyor. Toplumsal yapı giderek çürürken kadın cinayetleri, ekolojik alana saldırı, baskılar ve faşizm artarak devam ediyor.

“Gerçek düşmana karşı mücadeleyi yükselteceğiz”

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yükselen faşizm, öteki olarak gördüğü Kürtleri düşmanlaştırarak yıllardır çözülemeyen sorunları daha da derinleştiriyor. Kürt sorunu yalnızca Kürtler ve iktidarlar arasında bir sorun değil, Türkiye toplumunun bütün kesimlerinin ortak sorunudur. AKP-MHP iktidarının savaş politikalarıyla düşmanlaştıran Türk ve Kürt halklarının demokratik birliğinin bozulmasına izin vermeyecek, gerçek düşmana, faşizme karşı mücadeleyi yükselteceğiz.

“2024 Newroz’u emekçilerin umudunu büyütsün”

Newroz baharın başlangıcı, yaşamın yenilendiği gündür. Ortadoğu haklarının bayramıdır. Umudun, direnişin, zaferin büyümesinin müjdecisidir. 2024 Newroz’u emekçilerin umudunu büyütsün. Sömürüsüz kardeşçe ve insanca yasabileceğimiz bir dünyanın müjdecisi olsun. Newroz Piroz Be, Yaşasın Newroz!”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz