Tutuklu bulunan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Temsilcileri Taner Kılıç ve İdil Eser için Strasbourg ve Paris’te dayanışma eylemleri yapıldı.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye temsilcileri Taner Kılıç ve Idil Eser için Strasbourg Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu binası önünde eylem yapıldı.

5 Temmuz’da gözaltına alnınan ve 17 Temmuz’da tutuklanan Taner Kılıç, İdil Eser ve diğer 4 insan hakları savunucusunun serbest bırakılması için yapılan eylem 20 Temmuz günü Strasbourg’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu binası önünde gerçekleşti. Alsace bölgesi Amnesty International temsilcileri bu eylemi organize etti.

Basın açıklamasında, Türkiye’de temsilcilerinin ve diğer tutuklanan 4 kişinin insan hakları adına yapmak istedikleri toplantıdan dolayı gözaltına alındıkları ve “Terör örgütü suçlamasıyla” tutuklanmalarının kabul edilemez olduğu vurgulanırken bir an önce tutuklu 6 insan hakları temsilcisinin serbest bırakılması talep edildi.

Devamında “Recep Tayip Erdoğan hükümetinin baskı ve keyfi tutuklamalarla kendi iktidarını güçlendirmeye çalıştığına, aynı fikirde olmayan ve insanca yaşamı savunan herkesin ise düşmanlaştırıldığına tanıklık ediyoruz” denildi. Basın açıklamasının sonunda tutuklu 6 insan hakları savunucusunun teker teker isimleri söylenirken beraberinde haykırılan özgürlük talebi söylemi öne çıktı.
Aynı gün, Amnesty International temsilcileri Paris Türkiye Elçiliği önünde de bir eylem gerçekleştirdi.

 Evrensel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz