Devletin tutsaklara yönelik tecrit politikaları çeşitli biçimlerde sürüyor. Devlet tutsaklarla halk arasındaki bağı koparmak için görüşçü ve yayın yasaklarını, finans operasyonlarını uygulamaya geçirmekten çekinmiyor. Binlerce tutsak dışarıyla olan iletişimini mektup üzerinden sağlarken posta ücretleri tutsaklar için büyük bir yük haline geldi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı PTT tarafından son yapılan zamlarla birlikte tutsaklar bütçelerinin büyük bir kısmını mektup ve diğer posta işlemlerine ayırmaya başladı. PTT kargo ücretlerine şubat ayında yapılan yüzde 55’lik zammın ardından bir zam daha yapma kararı aldı. Yeni kararla birlikte, fiyatlar yüzde 40’a varan oranda yükseldi.

Marmara Kapalı Hapishanesi (Eski 9 Nolu)’da bulunan tüm siyasi tutsaklar bugün (10 Haziran) yazdıkları dilekçeleri Adalet Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına gönderdi. Tutsaklar dilekçelerinde tutsaklara özel posta tarifesi düzenlenmesini talep etti.

Ayrıca aynı mektup içinde birden fazla tutsağa hitaben yazılan mektupların engellenmesini kabul etmeyen tutsaklar bu uygulamadan vazgeçilmesini istedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz