Türkiye Petrollerinin halka ait değerlerden olduğunu ifade eden Petrol-İş Sendikası, ‘TP’deki özelleştirme kararından vazgeçilmelidir’ dedi.

Türkiye Petrollerinin (TP) halka ait değerlerden biri olduğunu ifade eden Petrol-İş Sendikası Genel Merkezi, “TP’deki özelleştirme kararından vazgeçilmelidir” dedi.
Petrol-İş tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Sondaj, workover, kuyu tamamlama ve jeofizik operasyonları servis hizmetleri işlerine ait her türlü araç, iş makinesi, kule, gemi, diğer ekipman, malzeme, sondaj park sahaları ve müştemilatı Turkish Petroleum International Company’ye (TPIC) devredilmiştir. Ülkemizin en önemli ve stratejik kuruluşlarından birisi olan Türkiye Petrolleri, OHAL döneminde alınan yanlış bir Bakanlar Kurulu kararı ile küçültülmektedir. Kamu petrol şirketimizi zayıflatacak ve milli güvenlik sorunu oluşturacak bu kararın haklı hiçbir gerekçesi olamaz” denildi.
Hükümetin enerji politikalarında yeni bir tutarsızlığa imza atmakta olduğu ve ülkenin büyük bir değeri olan TP’yi yeniden parçaladığına dikkat çekilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Kurulduğu 1954 yılından bu yana TP bünyesinde yürütülen saha hizmetleri işlerinin artık kurum dışında ve proje bazlı olarak gördürülmesi planlanmaktadır. Söz konusu Bakanlar Kurulu kararı ile TP’nin Adıyaman, Batman ve Trakya Bölge Müdürlükleri bünyesindeki sahalarda ve Ankara Genel Müdürlükte sondaj, workover, sismik, deniz sismiği ve kuyu tamamlama faaliyetlerine son verildiği ilan edilmiştir. Yıllardır büyük fedakarlıklarla bu faaliyetleri yürüten petrol işçilerinin ve Petrol-İş Sendikasının itiraz ve tepkileri dikkate alınmamıştır. Son olarak Ankara’da TP Genel Müdürlüğünde yaptığımız eylemle dile getirdiğimiz gerçekler, ne yazık ki, görmezden gelinmiştir.”

‘BİR YANLIŞA DAHA İMZA ATILACAK’

Bu karar ile Türkiye Petrollerinin tasfiyesinde düğmeye basıldığı belirtilen açıklama şöyle devam etti: “Bu karar ile Türkiye Petrolleri küçültülmekte ve entegre yapısı tamamen dağıtılmış zayıf bir şirkete dönüştürülmektedir. Bu karar ile TPIC’e devredilen faaliyetlerin sürdürüldüğü kent ve bölgelerde istihdam kaybı yaşanacak, istihdam sürekliliği ortadan kalkacak ve istihdam güvencesizleşecek, bu bölgelerde yaşayan halkımıza ve ekonomiye büyük zarar verilecektir. TP yönetimi bu kararın ardından bir yanlışa daha imza atmaya hazırlanmaktadır. Kuruluşta SGK emekliliğini hak etmiş çalışanlar yaşına bakılmaksızın emekli edilmeye başlanacaktır. TP’de bağıtlanan toplu iş sözleşmesinde emeklilikte 55 yaş sınırı belirlenmiştir. Sözleşmenin ilgili maddesine aykırılık oluşturan bu uygulama, yeni bir hukuksuzluk oluşturacaktır. Kamu istihdamının azaltılması girişimlerine ve haksız KHK’lerle yaratılan adaletsizliklere TP’de yenisi eklenmektedir. Bu yanlış kararlardan derhal dönülmelidir!”

EYLEMLER OLACAK

Bu kararın iptal edilmesi talep edilen açıklamada, “Geçmişte Türkiye Petrolleri bünyesinden koparılan kuruluşların bir bir özelleştirildiğini biliyoruz. Türkiye Petrolleri özelleştirme politikalarıyla kolsuz kanatsız bırakılmıştır. Bu nedenle, Türkiye Petrollerinin mevcut yapısı mutlaka korunmalı, devredilmek istenen faaliyetler kurum bünyesinde bırakılmalıdır. Türkiye Petrollerinde yapılması gereken, ulusal petrol şirketimizin entegre yapıya yeniden kavuşturulması ve bu yönde politikalar izlenerek TP’nin güçlendirilmesi olmalıdır. Uyarıyoruz! TP işçileri ve Petrol-İş Sendikası, Varlık Fonu’na devredilen TP’nin varlıklarının başka kuruluşlara aktarılmasına karşı çıkacak, saha hizmetlerinin TPIC’e devredilmesine ve emeklilik gerekçesiyle istihdam daralmasına tepkisini eylem ve etkinliklerle ortaya koyacaktır. Türkiye Petrolleri halkındır! Bu stratejik kuruluşun geleceği ile ülkemizin geleceği birdir. Halka ait değerlerin yeniden yapılandırma adı altında zayıflatılmasına, devredilmesine, satılmasına ve özelleştirilmesine en başta bu kuruluşların teminatı olan Türkiye Petrolleri işçisi ve Petrol-İş karşı çıkacak, Batman, Adıyaman, Ankara ve Lüleburgaz başta olmak üzere gerekli gördüğü her yerde eylem ve etkinlik yapmaktan geri durmayacaktır” denildi.
Evrensel


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz