Kadın işçilerin çoğunlukta olduğu GATES’te işçiler 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde grev pankartını asacak. DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Özkan Atar ile Genel Yönetim Kurulu üyeleri, Gates işçileriyle birlikte grev alanında bir basın açıklaması gerçekleştirecek.

Birleşik Metal-İş Sendikası ile GATES işvereni arasında 1. Dönem Toplu İş Sözleşmesi için görüşmeler, 27 Eylül 2023’te başladı. Patronla yapılan beş görüşmede, ücret ve sosyal haklara ilişkin maddelerde anlaşma sağlanamadı. İşkolunda 150 bini aşkın metal işçisinin sözleşmesi çok yakın bir zamanda sonuçlanmışken GATES patronunun çok daha düşük ücretleri ve kabul edilemez koşulları dayatması, görüşmelerin tıkanmasına neden oldu. Arabuluculuk sürecinde de ilerleme kaydedilememesi üzerine, Genel Yönetim Kurulu 6 Şubat’ta, 8 Mart’ta uygulamaya koymak üzere grev kararı aldı.

23 Şubat’ta grev kararını fabrikanın kapısına coşkuyla asan sendika üyeleri, sonrasında fabrikada gerçekleştirdikleri eylem ve yürüyüşlerle de toplu sözleşme talepleri için mücadele kararlılığını açık ve net şekilde ortaya koydu.

Birleşik Metal-İş Sendikası GATES’te patronun yetki itirazı nedeniyle üç yıla yakın bir zamanda örgütlenmiş ve toplu sözleşme yetkisini almıştı. Bu işyerinde 350 sendika üyesi bulunuyor.

Birleşik Metal-İş Sendikası greve dair açıklamasında şunları söyledi:

“GATES işçileri, en temel hakları için, sendikalı ve toplu iş sözleşmeli bir düzende, insanca koşullarda çalışmak için mücadele ediyorlar.

Toplu iş sözleşmesinin masada bitmesi yönündeki çabalarımızı görmezden gelen GATES işvereni, yeni bir mücadeleyle GREV boylarında tanışmış olacaktır.

Birleşik Metal-İş olarak tüm sendikaları, demokratik kitle örgütlerini ve emekten yana güçleri, hakkı olanı almak için üretimden gelen güçlerini kullanan GATES işçileriyle dayanışmaya çağırıyoruz.

GATES işçilerinin mücadelesinin başarıya ulaşacağına inancımız tamdır. Yolumuz açık olsun.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz