Sözcü’den Hazar Dost’un haberine göre, G.R.U.’nun, geçen yıl 14 yaş altındaki 5 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu belirtildi. Şikayet sonrası ifadesi alınıp, serbest bırakılan G.R.U. hakkında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, suç duyurusunda bulundu. Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile G.R.U., 21 Kasım 2023’te yeniden gözaltına alındı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen G.R.U., tutuklandı.

Olayla ilgili yürütülen soruşturma ve alınan ifadeler kapsamında taciz ve istismara uğrayan öğrenci sayısının 10 olduğu tespit edildi. G.R.U. hakkında 9 öğrenciye yönelik ‘sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel istismar’, ‘çocuğa karşı cinsel taciz’, ‘çocuğa müstehcen görüntü, yazı veya sözleri içeren ürünleri vermek ya da bunların içeriğini göstermek’, 1 öğrenciye yönelik ise ‘nitelikli cinsel istismar’ suçlamasıyla toplam 94 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddianame, Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Tarikat ailelerle görüşmüş

Olayın yaşandığı tarihlerde, Süleymancılar tarikatının üyeleri, istismara uğrayan çocukların aileleriyle görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde, olayın medyaya yansımaması için aileler ikna edilmeye çalışıldı.

Görüşme kaydında, tarikat üyelerinin mağdur ailesine, “Biz bu kişiyi daha önce uyardık. Çocuklarla çok yakın olduğunu söyledik” dediği anlaşılırken ailelerin, olayın ortaya çıkmasından aylar önce çocukların yurt yönetimine yaşananları ihbar ettiğini söylüyor.

“Bazen bir kadından daha cazip gelebilir”

Öte yandan söz konusu ‘ikna görüşmesinde’ tarikat üyeleri, yurtlarda eğitim veren öğretmenlerin başı olan ‘Başefendi’ olarak adlandırılan kişinin düzenlenen konferanslarda “Ortaokul çocukları bazen bir kadından daha cazip gelebilir” dediğini söylüyor.

 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz