Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD), İstanbul Adliyesi’nin önünde ölüm orucunda olan Nurettin Kaya için ve “Kuyu Tipi” hapishanelere karşı basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Açıklama başlamadan polis saldırısı gerçekleşirken, 3 TAYAD’lı gözaltına alındı.

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD), İstanbul Adliyesi’nin önünde ölüm orucunda ve hapishanelerdeki koşullara tepki olarak her Çarşamba günü basın açıklaması gerçekleştiriyor.

Nurettin KAYA, “Kuyu Tipi” hapishanelerin kapatılması ve kendi taleplerinin kabul edilmesine yönelik 216 gündür ölüm orucu eylemi gerçekleştiriyor.

Çağlayan adliyesi önünde gözaltına alınan Hasan Basri Yıldız, Ferdi Sarıkaya ve Hasan Toğan için TAYAD, X hesabından “Evlatlarımızın kuyu tipi hapishanelerde katledilmesine izin vermeyeceğiz, Nurettin Kaya’nın talepleri kabul edilsin” açıklamasını paylaştı.

TAYAD’lı aileler X hesabından paylaştığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“Emperyalizmin uşaklığını yapan AKP’nin polisleri, AKP’nin suçlarını gizleyemeye, halkın gerçekleri duymasına engellemeye çalışıyor. Ne yaparsanız yapın, AKP’nin katliam politikasını duyurmaya devam edeceğiz.

Nurettin KAYA, ölüm orucu eyleminin 216. gününde. Tayad’ lı Aileler, halkın adaletsizliğe, yoksulluğa mahkum edildiği, AKP’li mafyaların korunduğu, hakimlerin, savcıların yolsuzluk yaptığı Çağlayan adliyesinde, haykırmaya devam ediyor. Amerikan uşaklığı yapmaktan vazgeçin!”

Basın açıklaması sırasında Hasan Basri Yıldız, Ferdi Sarıkaya ve Hasan Toğan gözaltına alındı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz