Suruç katliamı davası firari sanıklar Deniz Büyükçelebi ve İlhami Bali yönünden sürüyor. Ankara katliamı davasından tutuklu tek sanık Yakup Şahin’e tüm sorumluluk yüklenerek kapatılan ana davanın ardından dosyanın tefrikiyle devam eden davanın 5. duruşması Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

HEDEP Urfa Milletvekili Ferit Şenyaşar, Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç gazileri ve Suruç İçin Adalet Platformu avukatlarının katıldığı duruşma, katliamı gerçekleştirenlerin kullandığı motosikletin adına kayıtlı olduğu Fadile Güneş Uyanık’ın dinlenmesiyle başladı. Uyanık, resmi kayıtların aksine üzerine kayıtlı bir motosiklet olmadığını, satış ya da devir işlemleri için birine vekalet vermediğini ve bu amaçla hiç notere gitmediğini iddia etti.

Söz alan aileler ve yaralılar firari sanıkların bulunamamasını, yargılamanın 8 yılı aşkın bir süredir devam etmesini, taleplerinin kabul edilmemesini ve aileler hakkında açılan davaların kendilerini yıldırmak amaçlı olduğunu bir kez daha ifade etti.

Ardından söz alan dava avukatları, Fadile Uyanık’ın yargılandığı dava dosyasının celbi, bağlantılı tüm tanıkların dinlenilmesi, Suriye’de bulunduğu tespit edilen firari sanıkların Türkiye’ye iadesini, Davutoğlu’nun dinlenilmesi, müfettiş ek raporlarının celbini istedi. Yalan tanıklık yapan Fadile Uyanık hakkında ve İlhami Bali’nin tedavi kayıtlarını gizleyen Sağlık Bakanlığı personelleri hakkında suç duyurusunda bulunulması da istendi.

Tüm talepler reddedildi

Karar için ara veren mahkeme bir kez daha katliamı aydınlatacak olan tüm talepleri reddetti. Mahkeme yalan ifade veren Uyanık hakkında suç duyurusunun reddine; canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz ile ilişkisi olduğu belirtilen Melikşah Hamurcu ile diğer kişilerin dinlenilmelerine yönelik taleplerin keza Ahmet Gürocak, Betül Kocaman Akpınar, Ramazan Karaoğlan ile Hakan Taşdemir’in tanık olarak dinlenmesinin yargılamaya yenilik katmayacağı gerekçesiyle reddine; Hakkı Şahin ile Hüseyin Tunç ve Yakup Şahin Cihat Köseoğlu, Yusuf Ay ve diğer kişilerin dinlenilmesi ile katliam günü Suruç Emniyet Müdürü olan Mehmet Yapalıal ve kaymakam Abdullah Çiftçi’nin tanık olarak dinlenmesinin reddine; dosya arasına gelen tape kayıtları yönünde bilirkişi incelemesi yaptırılmasının reddine; Konya İl Sağlık Müdürlüğü ile Sağlık Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulunulmasının reddine; Ankara katliamına ilişkin müfettiş raporunun dosya arasına alınmasını talebinin iki katliam arasında illiyet bağı olmadığı iddiasıyla reddine; Yunus Durmaz isimli Ebur Meryem kod adı yönünden ve aynı zamanda Muhammed Fatih Avşaroğlu ve Süleyman El Aggal’ın İçişleri Bakanlığı ve MİT’ten araştırılmak suretiyle dosya getirilmesinin reddine; Yakup Şahin’in hapishanede kimlerle görüştüğü ya da görüşmediğinin araştırılmasının reddine; tanık İbrahim Halil Yoldaş’ın bir sonraki celseye zorla getirilmesini reddine karar vererek duruşmayı 21 Mayıs 2024 gününe erteledi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz