Kronik hale gelen yemekhane sorunlarına ve yemek fiyatlarına yapılan zamlara tepki gösteren Akdeniz Üniversitesi öğrencileri, rektörlük binası önünde basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı.

Eylemde “Müşteri değil, öğrenciyiz”, “Çalışmaya değil, okumaya geldik” ve “Sağlıklı ve dengeli beslenmek istiyoruz” dövizleri taşındı. Akdeniz Öğrenci Dayanışması adına basın açıklamasını okuyan Simge Nur Sığlam sağlıklı ve dengeli beslenme hakkı için üniversite yemekhanesinde birinci ve ikinci yemeklere yapılan zamların düşürülmesini istedi.

Öğrencilerin yapılan zamların ardından yemek ücretlerini karşılamakta zorlandıklarını belirten Sığlam, “Yemekhanede ikinci yemeğe yapılan yüzde 515 zam kabul edilemez. Üç bine yakın öğrencinin imzası bulunan şikayetlerimize rağmen rektörlük bizimle görüşmeye tenezzül etmedi. İki farklı görüşmenin ardından bir sonuç alamayacağımızı maalesef anlamış bulunuyoruz” dedi.

Görüşmelerde ikinci yemeğe yapılan fahiş zammı dile getirdiklerinde, “İkinci yemeği vermek zorunda değiliz ama veriyoruz” yanıtını aldıklarına dikkat çeken Sığlam, “KYK bursuyla geçinmek zorunda olan bir öğrencinin iki öğün yemek yiyebilmek için tüm bursunu vermek zorunda olduğunu anlatmaya çalıştık. ‘Yemekhanede çalışacak öğrenci bulamıyoruz, parası olmayan gelsin çalışsın’ diye bir tavırla karşılaştık. Saatlik asgari ücretin altında bir ücretle çalıştırmayı teklif ettikleri yetmedi, ‘Biz KYK bursundan daha fazla veriyoruz’ diyerek bunu bir müjde gibi sundular. Ucuz iş gücü olarak görülmemiz yetmezmiş gibi yemekhane kuyruklarının uzamasının sorumlusu olarak da bizler gösterildik. İşçiler pahalıya patladığı için çalıştırmak üzere öğrenci aradıklarını, ama öğrencilerin gelip çalışmadığı için yemekhanenin diğer bölümlerini açamadıklarını söylediler. Önerdikleri çözüm, sırada beklemek istemeyenin çalışması oldu” şeklinde konuştu.

“Tam zamanlı çalışan olmak zorunda kaldık”

Üniversiteye okumaya geldiklerini ancak çalışmaya mahkum edildiklerini belirten Sığlam, sözlerine şöyle devam etti:

“Önceden ihtiyacımız olduğu takdirde part-time çalışırken, şimdi tam zamanlı çalışan olmak zorunda kaldık, geriye kalan kısıtlı zamanımızda da okulu aksatmama mücadelesi veriyoruz. Birçok arkadaşımız gece yatağa aç giriyor, buna dayanamadıklarında ise çözümü yaşamına son vermekte buluyor. Ekonominin git gide kötüleştiği, cebimizdeki paranın sadece birkaç hafta idare ettiği bir dönemde yapılan yüksek zamlara sessiz kalmamız mümkün değil. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, sadece öğrenci olmak istiyoruz ama bu bile bizlere çok görülüyor. Bugün burada bulunanlar, yatağa karnı aç bir şekilde giren birçok arkadaşımızın belki de tek umudu. Yemekhaneye yapılan fahiş zamları kesinlikle kabul etmiyoruz. En kısa sürede hem ilk hem de ikinci yemeğe yapılan zamların düşürülmesini istiyoruz.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz