New York Eyalet Üniversiteleri’nin (SUNY) 64 okulundan yaklaşık 200 öğrenci, öğretim üyesi ve aktivist, SUNY BDS (Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi, Yaptırımlar) hareketinin bayrağı altında örgütlendi. SUNY BDS çevresinde örgütlenen üniversite ve lise öğrencileri yasa dışı Siyonist işgalin tamamen boykot edilmesi ve tasfiye edilmesi için New York üniversiteleri başta olmak üzere Amerika genelinde gençlik hareketinin yükselmesine öncülük ediyor.

Direnişteyiz olarak SUNY BDS Yönlendirme Komitesi’yle gerçekleştirdiğimiz röportajı paylaşıyoruz.

Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? SUNY BDS nedir ve nasıl kuruldu? Talepleriniz ve hedefleriniz nelerdir?

Biz SUNY BDS Yönlendirme Komitesiyiz. New York Eyalet Üniversitesi (SUNY) sisteminin en büyük üç kampüsü de dahil olmak üzere birçok okulu temsil eden, lisans ve lisansüstü öğrencileri, öğretim üyeleri, personel ve mezunlardan oluşan SUNY BDS’nin merkezi örgütlenme komitesiyiz. Amacımız, 64 SUNY kampüsünün tamamındaki öğrencileri, personeli, öğretim üyelerini, mezunları ve topluluk üyelerini kapsayan bir Boykot, Tecrit, Yaptırım (BDS) Hareketi geliştirmektir.

Genel olarak BDS hakkında: BDS Hareketi, İsrail’in işgal, apartheid ve etnik temizlik yoluyla Filistinlilere uyguladığı baskıya karşı barışçıl bir yanıttır. Amacı İsrail’e (1) Filistin ve Arap topraklarındaki işgal ve sömürgeciliğe son vermesi ve ayrım duvarını kaldırması, (2) İsrail’de yaşayan Filistinlilere tam eşitlik sağlaması, (3) BM’nin 194 sayılı kararında tanınan Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkına izin vermesi için baskı yapmaktır. Bu hareket 2005 yılında 170 Filistinli sivil toplum kuruluşunun çağrısıyla başladı ve İsrail’in Gazze’de soykırıma varan eylemler gerçekleştirdiği günümüzde hiç bu kadar acil olmamıştı. Bu koalisyon aracılığıyla, büyük silah üreticisi şirketlere yapılan işe alımların durdurulması, bağışların ve emekli maaşlarının İsrail’i destekleyen fonlardan ayrılması, ve soykırımdan kazanç sağlayan ve soykırımı gerçekleştiren İsrailli kültürel ve akademik kurum ve kuruluşların boykot edilmesi gibi çeşitli hedefler doğrultusunda çalışıyoruz.

New York’taki hareketinizin gelişimini kuruluşunuzdan itibaren anlatabilir misiniz? En önemli gelişmeler, kazanımlar ve eylemler nelerdi?

SUNY BDS, birkaç fakülte, personel, lisansüstü ve lisans öğrencisinin Zoom üzerinden bir araya gelerek 2023 sonbahar döneminde kampüslerimizi harekete geçirmek için bir plan oluşturmasıyla başladı. Amacımız, New York Eyalet Üniversitesi sistemi genelinde önceden var olan ve yeni Filistin yanlısı grupları birleştirerek İsrail apartheid’inden tecridi gerçekleştirmektir. SUNY BDS sürekli olarak gelişmektedir. New York Eyaleti genelinde 64 kampüsü temsil ediyoruz (SUNY’ye resmi bağımızın olmamasıyla gurur duyuyoruz). Öğrenciler, personel, öğretim üyeleri ve mezunlardan oluşan gelişimimiz özenle çalışmaktadır. 26 Mart 2024’te SUNY BDS eyalet çapındaki ilk eylem günümüzü gerçekleştirdi- kampüs grupları SUNY kurumlarında tecridi zorlamak için aynı anda protestolar, mitingler, eğitimler ve diğer yaratıcı eylemler düzenledi. Kampüsleri tek bir bayrak altında birleştirerek gücümüzü, sayımızı ve kararlılığımızı gösterdik. 15 Nisan 2024’te SUNY BDS, eyalet başkenti Albany, NY’deki SUNY merkezinde bir eylem düzenledi. 17 Mayıs itibariyle, SUNY BDS’nin tüm üniversite sistemini İsrail ile bağlarını koparmaya çağıran bildirisi 3.967 kişi, 30 kuruluş ve 56 kampüsten imza aldı. Özgürlük sürekli bir mücadeledir, bu nedenle hareketimiz sürekli gelişmektedir.

Devletten ve üniversitelerden ne tür tepkiler aldınız?

Şubat ayının sonlarında, açılış etkinliğimizi gerçekleştirmeden hemen önce, New York Eyaleti ve SUNY’den bir ihtarname aldık. Bize SUNY kısaltmasını tüm organizasyon materyallerimizde kullanmayı bırakmamız ve ismimizden çıkarmamız gerektiği söylendi. Ancak biz kararımızı değiştirmedik ve SUNY kısaltmasını ismimizden tamamen çıkarmamaya, sadece ismimizin yanına bir feragatname eklemeye karar verdik. Bu ibare aşağıdaki gibidir:

SUNY BDS gururla New York Eyaleti ve SUNY ile bağlantılı değildir.

Ayrıca, üniversitelerimiz kampüslerde uzaklaştırmalara, tutuklamalara ve polis şiddetine izin vererek ifade özgürlüğü haklarını kullanan öğrencilere karşı misilleme yapmıştır. Yılmadık ve üniversite topluluklarımızın özgür bir Filistin için mücadeleye olan kararlılık ve bağlılıklarını güçlendirmeye yardımcı olmak için yaz tatili boyunca çalışmaya devam edeceğiz.

ABD’de büyük bir üniversite hareketi gelişiyor. Bu hareket hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Bu hareketin önemi nedir? Bu hareketin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Tarihsel olarak öğrenciler çeşitli hareketlerde ve devrimlerde kritik bir rol oynamıştır. Ülke çapında üniversite kampüslerinde gördüğümüz tırmanışlar, gençlerin sahip olduğu cesaret ve kararlılığın daha büyük bir hikayesini anlatıyor. Yapacak daha iyi bir şeyleri olmayan, küçümsenmiş ve hayal kırıklığına uğramış çocuklar olarak görülmekten bıkmış durumdalar. Sonuç olarak, en büyük darbeyi onlar aldı ve şimdi büyük tırmanışlar için gereken militanlık ve disiplini göstererek daha yaşlı nesillere rol model oluyorlar. Filistin halkına yönelik baskı durmadı ve biz de durmayacağız.

Amerika Birleşik Devletleri ve birçok Batı devletleri akademik özgürlüklerin merkezi gibi görünse de, Filistin meselesi konu olunca akademisyenlerin ve öğrencilerin okullardan atıldıklarını, ifşa edildiklerini, taciz edildiklerini ve hatta dövüldüklerini ve göz altına alındıklarını görüyoruz. Batılı devletlerin ve üniversitelerin bu eylemleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Batı üniversiteleri her fırsatta beyaz üstünlüğüne ve kâr marjlarına olan bağlılıklarını sürdürüyor. SUNY BDS üyeleri polis şiddetine ve üniversite baskısına maruz kalıyor, ancak biz soykırımı kârsız ve devrimi karşı konulmaz kılmaya kararlıyız. Öğrenciler geçmişteki savaş karşıtı, anti-emperyalist ve kölelik karşıtı hareketler arasında bağlantılar kurarken, soykırımın günümüzde canlı yayınlayabilmesinin, bizden önceki nesiller gibi ortaya çıkan dehşeti bilmediğimizi söyleyemeyeceğimiz anlamına geldiğini ve eylemlerimizi acil ve gerekli hale getirdiğini fark ettiler. Filistinlilerin özgürlüğü söz konusu olduğunda, ABD akademisi onlarca yıldır tavrını net bir şekilde ortaya koymuştur: Angela Davis UCLA’dan kovulmuş; Hobart ve William Smith Kolejlerinde kadrolu profesör olan Jodi Dean, Filistin yanlısı bir makalesi nedeniyle öğretim görevinden alınmıştır. Bugün pek çok kampüste öğrenciler adalet için verdikleri mücadelede dövülüyor, uzaklaştırılıyor, gözaltına alınıyor, saldırıya uğruyor ve göz yaşartıcı gazla saldırıya maruz kalıyor ve biz SUNY BDS olarak bu mücadeleye katılan öğrenci kuşaklarını desteklemeye hazırlanıyoruz. Üniversitelerimizin apartheid’dan bilerek kâr ederken masum olduklarını iddia etmelerine izin vermeyeceğiz. Ne yöntemle olursa olsun, Filistin özgür olacaktır.

İşçi mücadelesinin belirli kesimleri de Filistin’deki soykırıma karşı hareketi desteklemiş ve bir dereceye kadar tecrit çağrısında bulunmuştur. Sınırlı da olsa bazı sendikalar da işyerlerinde doğrudan eyleme geçmiştir. Öğrenci hareketi şu anda öne çıktı ve işçi hareketiyle birleşmek için kendini nasıl genişletebilir?

Öğrenciler, özellikle kendi üniversitelerindeki işçilerin İsrail apartheid’ına karşı tavır almaları için hazırdır. Sendika liderlerini, Filistin yanlısı politikaları nedeniyle hedef alınan öğrenci, personel ve fakülte çalışanlarını desteklemeye hazır olmaya; sendikal harcamalarının, emeklilik fonlarının ve diğer finansal yatırımlarının boykotları veya fon tasfiye hedeflerini ihlal etmediğine dikkat etmelerine teşvik ediyoruz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz