Çankırı’da 2 bin 400 işçinin çalıştığı Sumitomo Rubber AKO Lastik’te, grevin 43’üncü gününde anlaşma sağlandı. Petrol-İş Çankırı Şubesi Başkan Yardımcısı Ayhan Bostancı, ücretlere yapılan yüzde 126’lık zamla en düşük ücret 45 bin liraya ulaştığını ifade etti.

Sumitomo’da grev 43’üncü gününde anlaşmayla sonuçlandı. Petrol-İş Çankırı Şubesi Başkan Yardımcısı Ayhan Bostancı, ilk 6 ay için yüzde 126, sonraki 6 ay için ise enflasyon farkı+yüzde 10’a imza atıldığını aktardı.

Bostancı, “Hedefimiz nette 30 bin lirayı yakalamaktı. Sosyal haklarımız ile birlikte ücretlerimiz iyi bir yere geldi. Sosyal haklarla tabandaki işçimiz 45 bin liraya yakın alacak. Bu aydan itibaren enflasyon farkı+yüzde 10 ara iyileştirme olacak. Sosyal haklar açısından yüzde 1000’e varan iyileştirmeler oldu. Bu süreçte işçilerin arkamızda olması ve güvenmesiyle iyi sonuç aldık. Asgari ücrete yakındı ücretlerimiz şimdi arayı açtığımız için mutluyuz. Grevi 43’üncü günün sabahında sonlandırmış bulunuyoruz. İşçilerle buluştuk. Bizi güzel karşıladılar. Son kez grev alanında çayımızı içtik. Bundan sonra da sözleşmenin detayını anlatmak için tekrar bir araya geleceğiz” diye konuştu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz