Cinsel istismar vakalarını açığa çıkardığı için tehdit edilen Gazete Şûjin Muhabiri Şehriban Aslan, cinsel istismara sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Cinsel istismar vakalarını açığa çıkardığı için tehditlerin hedefi haline gelen Gazete Şûjin, tehditlere boyun eğmeyeceklerini vurguladı. Şûjin muhabiri Şehriban Aslan, cinsel istismara sessiz kalmayacaklarını ve teşhir etmeye devam edeceklerini söyledi.
“Medyanın diline çuvaldız niyetine” sloganıyla yayın hayatına başlayan Gazete Şûjin, kadın ve çocuklara yönelik cinsel istismarı teşhir eden, kadınların direnişini açığa çıkaran önemli çalışmalara imza attı.
Son dönemlerde Türkiye ve bölgede artan cinsel istismar vakalarını açığa çıkaran Gazete Şûjin’in muhabirleri tehdit edilerek, haberleri geri çekmeleri için baskı uygulanıyor. Konuya ilişkin Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu basın açıklaması yaparak, istismarı yapanların devletten güç alması sonucu bu kadar rahat davrandıklarına dikkat çekti.

‘SUSARAK SUÇA ORTAK OLMAMIZI İSTİYORLAR’

Kendilerine yönelik tehditlere ilişkin konuşan Gazete Şûjin muhabiri Şehriban Aslan, cinsel istismarı açığa çıkardıkları için tehdit edildiklerini söyleyerek, özelikle sosyal TOKİ’ler ve Çınar’da çocuklara yapılan cinsel istismar haberleri ile baskının arttığını söyledi. Tehditlerin telefon üzerinden yapıldığını ve görüşülmek istenildiğini söyleyen Aslan, yaptıkları haberlerin geri çekilmesi üzerinden baskı yapıldığını aktardı.
Kendilerini tehdit edenlerin istismarı da kabul ettiğini söyleyen Aslan, “Tehdit edenler şunu söylüyor ‘Sizin yaptığınız haberler ile failler ceza alacak. Yaptığınız haberler ile teşhir ediyorsunuz. Ya geri çekersiniz ya da sonucuna katlanırsınız’ şeklinde haberleri geri çekmemizi istiyorlar. Bunu yaparak bizim de ana akım medya ve devlet gibi istismar suçlarına ortak olmamızı istiyorlar” dedi.

KADIN VE ÇOCUKLARIN SESİ: ŞUJİN

Gazete Şûjin’in aynı zamanda kadın ve çocukların sesi olduğunu belirten Aslan, bundan eril devlet ve erkeğin rahatsız olduğuna dikkat çekti. Şûjin’in ana akım medyadan farklı bir dil kullandığını söyleyen Aslan, istismara uğrayan ya da herhangi bir saldırıya uğrayan kadınları mağdur etmeyen bir perspektif ile habercilik yaptıklarını aktardı. Aslan, istismar vakaları ve kadına yönelik her türlü şiddetin arttığına dikkat çekerek, bunun devletin cezasızlık politikasından kaynaklandığını dile getirdi.

‘TEHDİTLERE BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Aslan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tüm baskılara rağmen Şûjin’e başladığımızda erkek egemen zihniyeti tanımadığımızı, dinlemeden kadınların ve çocukların sesi olacağımızı söyleyerek başlamıştık. Şu anda Şûjin kadınların ve çocukların umudu olma yolunda ilerliyor. Hiçbir şekilde bu tehditlere boyun eğmeyeceğiz. Geri adım atmayacağız. Bundan sonra olan ve olacak olan istismarları teşhir edeceğiz. Ana akım medya gibi sessiz kalmayacağız. Yaptığımız haberin gücünden korktukları için bu kadar saldırıyorlar.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz