İstanbul’da biraraya gelen siyasi parti ve kitle örgütleri oluşturduğu Nuriye ve Semih İçin Dayanışma  açlık grevlerinin 137.gününde 23 Temmuz’da  Nuriye ve Semih’in seslerine ses olabilmek için Ankara’ya gidiyoruz. çağrısıyla İstanbul’da İHD şubesinde basın toplantısı düzenledi.

Açıklama metni:
  “NURİYE VE SEMİH’İN TALEPLERİ KABUL EDİLSİN!
OHAL’ i tanımıyor, KHK ’ları kabul etmiyoruz.
OHAL ve KHK’ lar hak ve özgürlüklerimize saldırıdır.
Kazanılmış haklar geri alınmış; gazeteler, televizyonlar kapatılmış; muhalif her türlü ses susturulmuştur. Binlerce akademisyen, yüz binlerce kamu ekmekçisi işsiz bırakılmıştır. Hukuk ayaklar altındadır.
OHAL ilanı ve KHK’ lar ile yaklaşık 102 bin 887  kamu çalışanı kamudan ihraç edilmiştir.
Bizler, emek ve demokrasiden yana olanlar, kararlılığımız ve direngenliğimizle, yan yana oluşumuzla  bu zulmü durduracağız.!
Her yandan yükselen sesler ve tepkiler haklar ve özgürlüklerin umududur. Umudumuzu büyüteceğiz.
“Açlıkla terbiye edilmek” istenen ama umudun, direnişin, boyun eğmemenin inancı ile direnerek işlerini geri isteyen kamu emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, 247 gün önce başlattıkları direnişlerini, 127 gündür açlık grevi ile sürdürmektedirler.
İki kamu emekçisi, 120 gün Ankara İnsan Hakları Anıtı önünde “işimizi geri istiyoruz” diyerek oturma eylemi yapmış ve bu taleplerine herhangi bir karşılık bulamayınca eylemlerini açlık grevine çevirmişlerdir.
Haksızlığa ve zulme karşı direnmek insanlık onurunun bir gereği ve görevidir!
Nuriye ve Semih, OHAL ve KHK zulmü ile hakları ellerinden alınmış, bir gecede işsiz, geleceksiz bırakılmış, açlığa ve onursuzluğa terk edilmiş bütün kamu emekçileri için direniyorlar. Direnme haklarını kullanıyorlar.
Siyasal iktidar, Nuriye ve Semih’in haklı talepler için sürdürdükleri eylemlerini sindirmek için daha önce onlarca kez saldırdı, gözaltına aldı, işkence etti.  Açlık grevlerinin 76. gününde ise Nuriye ve Semih’i tutukladılar. Onlar haklı talepler için başlattıkları açlık grevine bulundukları zor koşullarda, hapishanede tecrit hücrelerinde devam etmekteler.
Yüksel Caddesi’nde aynı taleple direnen ve açlık grevine devam eden Esra Özakça, işlerine geri dönmek için direnen Veli Saçılık, Nazife Onay, Erdoğan Canpolat ve Acun Karadağ ve direnişi destekleyenler her gün hedef gözetilerek plastik mermilerle vurulmakta ve işkence görmektedirler. Direnen kamu emekçilerini engellemek için düzmece iddialarla soruşturmalar yürütülmekte, haklı talepler terör demagojisi ile bastırılmaya çalışılmaktadır. Yine Nuriye ve Semih’in taleplerine sahip çıkmak için İzmir’den Ankara’ya yürüyen Adem Kızılçay da adli kontrol adı altında ev hapsine mahkum edildi.
Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı utanç bariyerleri ile çevrilidir, heykeller bile gözaltındadır!
Tüm bu sebeplerle bugün itibariyle açlık grevlerinin 127. gününde olan Nuriye ve Semih’in, birçok ilde hakları için seslerini yükselten emekçilerin sesini duyan biz aşağıda imzası bulunan demokratik kitle örgütleri,  kurumlar, parti ve sendikalar;
Hapishane duvarlarının ardına kapatılan Nuriye ve Semih’in seslerine ses olmak, taleplerinin kabul edilmesi ve serbest bırakılmalarını sağlamak için mücadele etmeye devam edecek,
23 TEMMUZ 2017 PAZAR GÜNÜ ANKARA’DA OLACAĞIZ!
NURİYE, SEMİH VE KHK’LAR İLE İHRAÇ EDİLEN TÜM EMEKÇİLER İŞLERİNE İADE EDİLSİN!
OHAL KALDIRILSIN, KHK’LAR İPTAL EDİLSİN!
NURİYE VE SEMİH SERBEST BIRAKILSIN!
NURİYE VE SEMİH İÇİN DAYANIŞMA
İmzacı kurumlar:
ANADOLU KÜLTÜR VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ –  BAĞIMSIZ DEVRİMCİ SINIF PLATFORMU – BARIŞ BLOKU ÇAĞDAŞ AVUKATLAR GRUBU – ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ – İSTANBUL ŞB. – ÇAYAN HALK MECLİSİ – DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK – DEVRİMCİ ANARŞİST FAALİYET – DEVRİMCİ HAREKET – DEVRİMCİ İŞÇİ HAREKETİ – DEVRİMCİ TEKSTİL İŞÇİLERİ SENDİKASI – DEVRİMCİ YOLDA ÖZGÜRLÜK – DİREN ÜNİVERSİTE – DİRENİŞLERLE DAYANIŞMA PLATFORMU – EMEK PARTİSİ – EMEK VE ÖZGÜRLÜK CEPHESİ – EMEKÇİ HAREKET PARTİSİ – GAZİ HALK MECLİSİ – GENÇLİK FEDERASYONU – GEZİ ŞEHİT VE GAZİLERİ PLATFORMU – HALK CEPHESİ – HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ İSTANBUL ŞB. – HALKLARIN DEMOKRATİK KONGRESİ – HALKIN MÜHENDİS MİMARLARI – İDİL KÜLTÜR MERKEZİ – İNSAN HAKLARI DERNEĞİ İSTANBUL ŞB. – KALDIRAÇ – KAMU ÇALIŞANLARI BİRLİĞİ – KAMU EMEKÇİLERİ CEPHESİ – KESK ŞB. PLATFORMU – MÜCADELE BİRLİĞİ PLATFORMU – ÖZGÜRLÜK VE DAYANIŞMA PARTİSİ – ÖZGÜRLÜKÇÜ HUKUKÇULAR PLATFORMU – PARTİZAN – PROLETER DEVRİMCİ DURUŞ – SANAT MECLİSİ – SOSYALİT DAYANIŞMA PLATFORMU – SOSYALİST YENİDEN KURULUŞ PARTİSİ – SURUÇ YARALILARI VE TANIKLARI PLATFORMU – TAYAD’LI AİLELER- TOPLUM VE HUKUK ARAŞTIRMALARI VAKFI – TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz