Sputnik Türkiye’de 201 gündür grevde olan emekçiler, grev alanındaki bekleyişlerine son verdi. TGS, emekçilerin grevlerine yasal zeminde devam edeceklerini duyurdu.

Sputnik’te toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin çıkmaza girmesi üzerine Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) 24 Temmuz 2023’te grev kararı aldı. Sputnik yönetimi bunun üzerine 7 Ağustos günü tamamı sendika üyesi 24 gazeteciyi işten çıkardı.

TGS dün, İstanbul ve Ankara ofisleri önünde 201 gündür direnen emekçilerin kararını paylaştı. 201 gündür grevde olan emekçiler, artık grev alanındaki bekleyişlerine son verdi. Basın emekçilerinin greve yasal olarak devam edecek. Emekçiler, Sputnik Türkiye’ye açtıkları dava sürecini takip edecek.

Yasal olarak grevin devam ettiğini belirten TGS’nin açıklamasında “Sputnik Türkiye ofislerinde süren grevimizde yeni bir aşamaya geçiyor, grev yerlerindeki bekleyişimize son veriyoruz. Grevimiz resmi olarak devam ederken dava sürecini takip etmeye, üyelerimizin haklarını yargı önünde savunmaya devam edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı ve onurunu hiçbir şirket ya da kişiye çiğnetmeye niyetli olmadığımızı yargı önünde dile getirmeye devam edeceğiz!” ifadelerine yer verildi.

Yasal olarak grevin devam ettiğini belirten TGS’nin açıklamasının tamamı şöyle:

“Sputnik Türkiye ofislerinde sürdürdüğümüz grevimizde yeni bir aşamaya geçiyor, grev yerlerindeki bekleyişimize son veriyoruz. Grevimiz resmi olarak devam ederken dava sürecini takip etmeye, üyelerimizin haklarını yargı önünde savunmaya devam edeceğiz. Bilindiği üzere, geçen yıl Şubat’ta başlayan müzakere süreci, işverenin masadan kalkması üzerine tıkanmıştı. Sputnik Türkiye bürolarında 24 Temmuz 2023’te grev kararı ilan etmemizin ardından, 7 Ağustos’ta sendika temsilcimiz dahil 24 üyemiz, ekonomik küçülme bahanesiyle işten atıldı. 17 Ağustos 2023’te başlayan grevimiz bugün itibariyle 200 günü geride bıraktı.

“Sputnik okuyucusu grevci işçilerin yanında durdu”

Bu süre boyunca grevimize ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda meslek örgütü dayanışma mesajları ve ziyaretleri ile destek verdi. Farklı işkollarından sendikalar, emekten yana siyasi partiler, meslek odaları, dernek ve diğer demokratik kitle örgütleri çok defa dayanışma gösterdi. Sputnik’in dinleyici, okuyucu, konuk ve yorumcuları, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın Sputnik işvereni tarafından çiğnenmesine ve grev kırıcıların gayri ahlaki söz ve eylemlerine karşı, olması gerektiği yerde, grevci işçilerin yanında durdu.

“RTÜK sessiz kaldı”

Sputnik işvereninin Anayasamızı çiğneyen tutumuna karşı maalesef bakanlıklar, İletişim Başkanlığı, RTÜK sessiz kaldı. Mücadeleci dostlarımızın dayanışmasını bir kenara koyarsak, yabancı bir devlete karşı yürüttüğümüz grevde devletimiz tarafından yalnız bırakıldık. Rusya Federasyonu’nun resmi ajansı olan Sputnik’in ülkemizde kanunları tanımamasına sessiz kalanlara karşı da mücadele ettik.

Sendikamızın, sorunun müzakere ile çözümü için hem Rusya Federasyonu Büyükelçiliği hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde çok sayıda girişimi ve görüşmesi oldu. Ancak geçen 200 gün boyunca sendikamızın tüm iyi niyet ve müzakere çabalarına rağmen işveren tarafı kapıyı müzakereye kapalı tuttu.

“Grev devam edecek ancak grev yerlerinde beklemeye son verildi”

İşverenin gayri ahlaki ve gayri yasal her türlü girişimi ile mücadele ederken, grevci üyelerimizin maddi ve manevi ihtiyaçları Sendikamız tarafından karşılandı. Son süreçte üyelerimizle yapılan toplantıda, grevin devam etmesine ancak grev yerlerinde beklemeye son verilmesine, dava sürecinin takip edilmesine karar verildi. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı ve onurunu hiçbir şirket ya da kişiye çiğnetmeye niyetli olmadığımızı yargı önünde dile getirmeye devam edeceğiz. Birlikte güçlüyüz!”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz