Maraş depremleri sonrası yerel örgütlenmeler artarken sosyalist ve yerel inisiyatif kurumlar Hatay’da önümüzdeki dönem yerel seçimleri için bir Yerel Yönetim Çalıştayı çağrısı açıkladı. Çağrıya 8 sosyalist kurum(Kaldıraç, Halkevleri, TİP, TÖP, HEDEP, EMEP, SMF, SOL Parti) 4 yerel inisiyatif ( Beytülma, Bağımsız Defne Hareketi, Bir şey Yapmalı Hareketi, Mersin-Hatay Dayanışma) ve devrimci demokrat kişiler katıldı.

Çağrı metni ise şu şekilde:

Hatay’ın kalbi, ilçemiz, yuvamız Defne, yıllardır hak ettiği biçimde yönetilmemektedir. Kentimizde büyük bir yıkıma neden olan 6 Şubat depreminden bu yana ise yönetim krizi artarak devam etmektedir. Defnemiz bugün yalnızlığa, çaresizliğe ve çözümsüzlüğe terk edilmiş durumdadır. Oysa Defne bu aciz, köhnemiş, ranta dayalı, yıkımı yaratan anlayışla yönetilmeye mahkûm değildir. Depremin ardından yöneticilerce kaderine terk edilen ancak ilk günden bu yana yanından eksik olmayan devrimcilerle, sosyalistlerle, Defne’nin derdini kendine dert edinenlerle birlikte birliğin ve dayanışmanın gücünü gören Defne halkı kendi kaderini çizebilir, çizmelidir. Her toplumsal olayda, mahalle/işçi direnişlerinde, kadın direnişlerinde, arıtma tesislerine karşı mücadelede, Gezi’de ve depremde yan yana gelmeyi bilen, barınmadan öğrencilerin eğitim ihtiyacına kadar halkın sorunlarına çözüm bulmaya çalışan ve dayanışmayı büyüten bizler bu iradeyi ortaya koymaya ve yeni bir yerel yönetim anlayışını hayata geçirmeye hazırız. Bunu ancak Defne’nin halktan, emekten, doğadan, akıldan ve bilimden yana özneleriyle birlikte yapabileceğimizi biliyoruz. Bizler; bugüne kadar süregelen, yurttaşın çıkarını değil kendi çıkarını önceleyen düzen belediyeciliği örneklerine karşı yeni bir yerel yönetim anlayışını hep birlikte tartışmak üzere yola çıkıyoruz. Kasım ayında düzenleyeceğimiz ve halkçı belediyeciliğin temel ilkelerini oluşturacağımız “Defne Biziz, Biz Defne’yiz” – Yerel Yönetim Çalıştayı’nı dost kurumlar ve tüm Defne halkıyla birlikte örgütlemeye davet ediyoruz.

*İmzacı isimler* AHMET BİLGİN, AKAN ATAKAN, ALİ BİLGİN, ALİ ÇERKEZOĞLU, ALİ ERGİN DEMİRHAN, ALİ HABİB, ALİ KEMAL TURUNÇ, ALPER ÖZTÜRK, AYLİN AÇIKGÖZ, BARIŞ ATAY MENGÜLLÜOĞLU, BEDİ DUMAN, CAN ATALAY, CANSU DALOĞLU, CİHAN ŞEHLA, DENİZ BURÇ, DERYA UĞUN, DOĞAN DURKAL, DUYGU ŞAHLAR, ECEVİT ALKAN, EDİP KADIOĞLU, EMSAL ATAKAN, EKREM GÜLTEKİN, EREN CAN, ERKAN TURUNÇ, FEVZİ RANDA, FEVZİ TURUNÇ, GÖKSEL YILMAZ, GÜLŞEN GÜLMEZ PANCAR, HAKAN ÇANKIR, GÜNAY ALİ BİLGİN, GÜRKAN KORKMAZ, HAKAN ÇANKIR, HAKAN DEVECİ, HAKAN TURUNÇ, HARUN KILIÇOĞLU, HEYSEM RENDE, İBRAHİM ZAN, İLKER AŞKAR, KEMAL ARIBAŞ, KENAN KANTARCI, KEREM NALBANT, LEYLA YOLCU, LÜMEYS DEDE, MAHİR MANSUROĞLU, MEHMET ALİ EKİNCİ, MEHMET BOSTANİ, MEHMET DAĞ, MEHMET KARASU, MEHMET NEBİL NOHUT, MEHMET YERCAN, MERVAN UMDU, MERYEM AVCI, METİN YILMAZ, MİHRİBAN YILDIRIM, MİTHAT MİROĞLU, MURAT YÜKSEK, MÜRŞİT ENİS AKYÜZ, NAZIM BAHÇECİ, NECATİ GÜNEŞ, NURİ GÜNAY, NİHAT ERASLAN, NİHAT KARENFİL, NİHAT MUGİL, ORHAN ALTINÖZ, ÖZCAN ÖZDEMİR, ÖZLEM GÜLÜM, PİRAHMET KARABULUT, SABİT KÖSE, SADIK NAZİK, SAHAP ARPACI, SAMET USLU, SAVAŞ GÜLTEKİN, SEÇKİN ULAŞ BARBAROS, SELAHATTİN DOKUZOĞLU, SONER ÇERKEZOĞLU, SELDA ÖZGÜR, SEMİH AKSAKAL, SERVER RENDE, SERVET ÇEKMECELİOĞLU, SIDIKA AKAR, TAHSİN HAMURCU, YELDA ÇERKEZOĞLU, TAHSİN TATLIOĞLU, TANSEL DOĞRUEL, UMUT CEVHERCİ, UMUT KARASU, ÜMİT CAHİT DOĞRUEL, ÜMİT RENDE, ÜMİT YOĞUN, ÜMRAN BÜYÜKAŞIK, YILDIRIM KABABIYIK, YILDIZ SARIOĞLU, YILMAZ YILDIRIM.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz