Sosyalist Kadın Hareketi (SKH), Ankara TEM Şube tarafından birden çok aranarak taciz edilen üyelerine ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında açıklama yaptı.

Sosyalist Kadın Hareketi üyesi Aliye Özkan, SKH tarafından geçen yıl Eylül ayında düzenledikleri pikniğe katılan kadınların polis tarafından arandığını belirtti. Özkan, “İki kadın arkadaşımız Ankara TEM’de görevli ve adının ‘Fatma’ olduğunu söyleyen biri tarafından aranmış, düzenlediğimiz piknik illegalize edilmeye çalışılmıştır. Aradan aylar geçtikten sonra bu kez 30 Ocak’ta daha önce aranan arkadaşımız Aysel tekrar aranarak, Ankara TEM’e çağrılmıştır. Arkadaşımız bu şekilde gitmeyeceğini, celp gönderilmesi gerektiğini belirtmesi üzerine telefondaki kişi ‘demek celp istiyorsun peki’ diyerek, telefonu yüzüne kapatmıştır” dedi.

“Erkek egemen kapitalist sisteme karşı direnmekten bir an geri durmadık”

Kapitalist sistemden en çok etkilenenlerden birini de kadınlar olduğunun altını çizen Özkan, “Bugün içinden geçtiğimiz zaman, yaşadığımız coğrafyada ve tüm dünyada kapitalist sistemin ne kadar çürüdüğünün ve sürdürülemez olduğunun kanıtlarıyla dolu” dedi.

Kapitalist sistemden en çok kadınların etkilendiğini vurgulayan Özkan, “Fakat tüm bu baskı ve saldırılara karşı bulunduğumuz her alanda erkek egemen kapitalist sisteme karşı direnmekten, taleplerimize ve istediğimiz yaşama ulaşmak için mücadele etmekten bir an geri durmadık, el birliği ile ortak mücadelemizi büyütmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Kadınların yürüttüğü ortak mücadelenin kararlılığı ve sürekliliği egemenlerin her zaman korkulu rüyası olduğunu ifade eden Özkan, hissettikleri korku nedeni ile devletlerin ve devlete bağlı emniyet birimlerinin, zaman zaman saldırılarının şiddetini ve kapsamını genişlettiğini söyledi.

“Korkularınızı gerçeğe çevireceğiz”

Sosyalist Kadın Hareketi‘nin kurulduğu günden beri devletin ve emniyetin eylem ve etkinliklerde, çalışma yürüttükleri her alanda saldırıları ile mücadele ettiğini belirten Özkan, şunları ekledi:

“Arkadaşımız ve ailesi 6 Şubat depreminde göçük altından çıkartılan ailelerden biridir. Depremden 1 hafta sonra ikinci çocuğunu zorluklarla doğurmak zorunda kalmış bir annedir. O süreçten itibaren Ankara’da ikamet etmekte ve çalışmalarımıza gönüllü olarak katılmaktadır. Arkadaşımızın tehditvari bir şekilde ve sürekli aranması Ankara Emniyeti’nin bizden ve çalışmalarımızdan ne kadar korktuğunun açık kanıtıdır.”

“Hiçbir kadını tehdit ederek, korkutup ifade vermeye çağıramazsınız”

Kadınları sosyalist mücadeleye güç katmaya, sosyalist kadın hareketinde örgütlenmeye çağıran Aliye Özkan, “Biz yine de buradan bir kez daha uyaralım. Kendi yasalarınızı dahi tanımayarak suç işliyorsunuz. Hiç kimseyi ve hiçbir kadını bir pikniğe katıldığı, bir kurumda faaliyet yürüttüğü, bir eyleme katıldığı vb. gerekçelerle suçlu ilan edemezsiniz. Hiç kimseyi ve hiçbir kadını tehdit ederek, korkutup ifade vermeye çağıramazsınız. Baskılarınız, tehditleriniz, korkularınızı bizlere bulaştırma çabalarınız, bizleri yıldırmaz, bilakis mücadele azmimizi kamçılar” diye ekledi.

“Depremde ölenlerin sesi olmak istedik”

Depremlerden dolayı Hatay’dan Ankara’ya gelmek zorunda kalan Aysel Ertaş, polislerce ısrarla arandığını belirterek, “Sosyalist Kadın Hareketi’nden arkadaşlarla depremden dolayı tanıştım. Pikniğe katıldım, piknikten sonra beni Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nden aradılar. ‘Şu tarihte pikniğe katıldınız, bu insanlarla görüşmeseniz iyi olur’ dediler. Tekrar aranmak istemiyorum, pikniğe katıldığım için bir suç işlediğimi düşünmüyorum. Deprem bölgesinde ölen insanların sesi olmak istedik, orada yardıma ihtiyacı olan insanların sesi olmak istedik. Buna da devam edeceğiz” diye konuştu.

“Kadınlar katledilirken neredeydiniz?”

Polis tarafından birden çok kez telefonla aranarak taciz edilen üyeleri Aysel Ertaş’ın 6 Şubat Maraş merkezli depremler sonrası Antakya’dan Ankara’ya yerleşen bir depremzede olduğunu kaydeden Özkan, “Biz sizleri tanıyoruz. Soma Katliamı’nda neredeydiniz? Akbelen’de ormanlar yağmalanırken neredeydiniz? 6 Şubat’ta insanlar günlerce göçük altında yardım beklerken neredeydiniz? Kadınlar sokak ortasında katledilirken neredeydiniz?” diye sordu.

Aysel Ertaş ise, SKH’li kadınlarla deprem dayanışmasında tanıştıklarını belirterek, polis tacizine tepki gösterdi. Ertaş, herhangi bir suç işlemediğini, depremzedelerin seslerini duyurmaya devam edeceklerini aktardı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz