Siyonist İsrail uçaklarına yakıt sağlayan SOCAR’ı protesto ettikleri için gözaltına alınan Filistin İçin Bin Genç üyesi 13 kişi ifade işlemleri için Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi.

Gözaltıların derhal serbest bırakılması talebiyle adliye önünde açıklama yapıldı. “Soykırım ortaklarından hesap soran dostlarımız değil, Gazze’yi vuran jetlere petrol satan SOCAR suçludur” pankartının açıldığı eylemin metnini Dilara Şengül okudu.

Açıklama sırasında “Nehirden Denize Özgür Filistin”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Katil İsrail işbirlikçi Socar”, “Katil İsrail işbirlikçi sermaye”, “Gençleri değil Siyonizmi engelle” ve “İstanbul’dan Gazze’ye direnişe bin selam” sloganları atıldı.

Şengül, “Eylemlerimizde arkadaşlarımızın haykırdığı gibi, yineliyoruz, SOCAR petrolüyle işgalciyi besliyor, Filistin halkının katledilmesi ile servetini büyütüyor! Refah yerle bir edilmişken, Gazze’de kapıları, camları kırılmamış, çatısı yıkılmamış tek bir ev kalmamışken; işgalciyi beslemekten hiçbir utanç duymayanlardan hesap sormak suç kapsamına sokulmaya çalışılıyor. Arkadaşlarımız yerinden edilen, çadır kentte yakılan, katledilen Filistin halkının hesabını sorarken, sermaye ve iktidar el ele soykırımın zenginleştirdiği SOCAR’ın kırılan kapısının hesabını arkadaşlarımızdan soruyor. Suçlu olan Filistin halkının ses olan arkadaşlarımız değil, suçlu biz değiliz. Suçlu olan varil varil petrol taşıyan, siyonist İsrail ile yaptığı iş birliğiyle zenginleşenlerdir” dedi.

Tahliye edilen Bengisu Keskiner, Dilan Tekin ve Berfin Nazlıdoğan

İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık bölümü Öğrencisi Bengisu Keskiner, arkadaşlarının ev baskınıyla gözaltına alınmalarına ve çıplak aramaya maruz bırakılmasına tepki gösterdi. Keskiner, “Filistin özgür olana kadar direnişimiz devam edecek, arkadaşlarımızı alana kadar buradayız” dedi. Keskiner, 1 Mayıs’ta ters kelepçe uygulanarak gözaltına alındıklarını, gözaltı ve tutuklu bulundukları süre boyunca da kötü muameleye maruz kaldıklarını söyledi. Keskiner, dört gün boyunca nezarethanede kaldıklarını, 8-10 saat boyunca tuvalet ihtiyaçlarını karşılamalarına izin verilmediğini ve bu sebepten poşet yardımıyla bu ihtiyaçlarını karşıladıklarını, avukatlarıyla görüştürülmediklerini belirtti. Tutuklu bulundukları 24 gün boyunca açlık grevinde oldukları için avukatlarının kendilerine şeker getirdiğini belirten Keskiner, görevli memurların kendilerine bu şekerleri ulaştırmadıklarını söyledi.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğrenicisi Berfin Nazlı Doğan da gözaltı ve sağlık kontrolü esnasında sık sık polislerin sözlü tacizine, hakaret ve küfürlerine maruz kaldıklarını belirtti.

Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Dilan Tekin de aylardır, İsrail ile ilişkilerin kesilmesi için eylemler düzenlediklerini, mücadele ettiklerini, bunun için üniversitelerden, meydanlardan, şirketlerin, Ticaret Bakanlığı’nın önünden seslerini duyurmaya çalıştıklarını söyledi ve “Bu yüzden bizden korktular, korkmakta da haklılar. Karşılarına çıkmaya devam edeceğimizi defaatle söyledik, yine söylüyoruz. Bugün 13 arkadaşımızı gözaltında tutuyor olmaları, onları yargılamaya çalışıyor olmaları bu direniş için bir şey ifade etmez. Aksine biz daha da güçleniriz, çelikleşiriz. Biz bu mücadeleye devam edeceğiz, 13 arkadaşımızı da alacağız, almadan da hiçbir yere gitmiyoruz.” dedi.

Ne olmuştu?

Azerbaycan’ın petrol şirketi SOCAR’ı İsrail’e petrol sağlaması nedeniyle dün ve önceki gün İstanbul’daki şirket binası önünde protesto eden “Filistin İçin Bin Genç” grubu üyesinin evlerine baskın düzenlendi. Ev baskınlarında 13 kişi gözaltına alınarak, emniyete götürüldü.

“Filistin İçin Bin Genç” grubu, sosyal medya hesapları X’ten yapılan açıklamada, “‘Soykırıma petrol tedarikini kesin’ dediğimiz SOCAR eylemimizden sonra bu sabah 10 arkadaşımız şafak operasyonuyla gözaltına alındı” denildi.

Dayanışma çağrısında bulunulan açıklamada, “‘Helal olsun’ demek yetmez, şahitsek ses çıkarmak zorundayız. Yüreği Filistin’le atan herkesi dayanışmaya, Siyonistlerin avukatlığına soyunanlara karşı intifada saflarına çağırıyoruz. Filistin’le dayanışmak suç değil, suç İsrail’le işbirliğidir” ifadelerine yer verildi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz