7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze’ye yönelik soykırım saldırılarını ve işgal planında başarısız olan Siyonist İsrail, tüm rehinelerin serbest bırakılması karşılığında Direniş’e 2 aylık ateşkes teklif etti.

Netanyahu bugün görüştüğü esir ailelerine “bazı tekliflerde bulunduklarını, henüz yanıt gelmediğini” söylemişti. ABD’den yayın yapan “Axios” haber sitesinin İsrailli yetkililere dayandırdığı haberinde, Siyonist İsrail’in Direniş’e yeni bir ateşkes teklifinde bulunduğu kaydedildi.

Direniş’e sunulan çok aşamalı teklifin ana hatları

“İki aylık bir ateşkes yapılacak. Bu süreçte 130’dan fazla olduğu tahmin edilen tüm rehinelerin serbest bırakılması ve ölenlerin de cenazelerinin teslim edilmesi amaçlanıyor.

Her bir İsrailli esire karşılık kaç Filistinli tutuklunun serbest bırakılacağına dair herhangi bir teklif bu aşamada belirtilmemiş; bunun müzakerelerde kararlaştırılacağı belirtilmiş.

İlk aşamada kadınların, 60 yaş üstü erkeklerin ve sağlık durumları kritik olan rehinelerin serbest bırakılması planlanmış; sonraki aşamalarda da kadın askerlerin, asker olmayan 60 yaş altı erkeklerin, İsrailli erkek askerlerin ve rehinelerin cesetlerinin serbest bırakılması konusu var.

Teklifin işgal ordusunun yeniden konuşlandırılmasını, böylece bazılarının bölgedeki ana nüfus merkezlerinden çıkarılmasını ve anlaşma uygulanırken Filistinli sivillerin kademeli olarak Gazze şehrine ve kuzey Gazze Şeridi’ne geri dönmesine izin verilmesini içerdiğini belirtiliyor.

Fakat yetkililere göre; İsrail heyeti, savaşı sona erdirmeyi ve İsrail hapishanelerindeki 6.000 Filistinli tutsağın tamamını serbest bırakmayı kabul etmeyeceklerini açıkça ifade etti.”

“Ateşkes asla bir talep değil”

Gazeteci Emre Orman’ın aktardığı değerlendirmeye göre “Filistin Direnişi, tüm örgütler nezdinde ortak bir karar almış ve bunu belirtmişti. Bu karara göre; ateşkes asla bir talep değil, savaş tamamen durmadan hiçbir müzakere yapılmayacak. Bu noktada tüm yapıların fikir birliği var.” dedi.

Orman, direniş için asıl amacın tüm İsrail hapishanelerini boşaltmak olduğuna dikkat çekerek, “İsrail, bunun dayatılacağını bildiği için 7 Ekim’den bu yana iki binden fazla Filistinliyi tutukladı.” dedi.

Direniş’in listesinin başında kimler var?

Emre Orman, şu ana kadar Direniş’e yakın kaynakların aktardığına göre; ilk üç sırada FHKC lideri Ahmed Saadet, El Fetih liderlerinden Mervan Bergusi ve El Kassam komutanlarından Abdullah Bergusi yer alıyor. Orman haberlerde yer almayan diğer detayları da paylaştı:

“6 Eylül 2021’de Filistinli 6 tutsak, İsrail’in en yüksek güvenlikli hapishanesi Gilboa’dan tünel kazıp kaçmışlardı. Firarı takip eden günlerde tüm tutsaklar farklı noktalarda yakalanmıştı. El Kassam Sözcüsü Ebu Ubeyde, 11 Eylül 2021 tarihli konuşmasında; “Özgürlük Tüneli kahramanları serbest bırakılmadan esir takası anlaşması olmayacak” diyerek 6 kahraman tutsağın esir takası görüşmelerinde öncelik sahibi olarak listenin başına konulduğunu bildirmişti.”


1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz