Şişli Belediyesi’nde yarın yapılacak olan ihalede belediyeye ait Kent-Yol şirketinin ihaleye sokulmaması üzerine işçiler iş bıraktı.

Şişli Belediyesi yönetimi yeni dönemde açtığı 1171 kişilik personel alım ihalesine Kent-Yol şirketini sokmama kararı almıştı. Şirketin değişmesi durumunda sendikal ve sosyal hakların ellerinden alınacağını belirten işçiler, işsizlik tehlikesiyle de karşı karşıya kalacak.

Belediye işçiler yarın yapılacak olan ihale öncesi iş bırakma eylemi yaparak bu durumu protesto etti. Bini aşkın işçi ilçede çöpleri toplamama kararı aldı.
Evrensel’in haberine göre sabah 7’den itibaren iş bırakan işçilere belediyeye ait özel güvenlik müdahale etmek istedi. İlerleyen saatlerde ise belediye önüne çevik kuvvet ve TOMA getirildi. İşçiler bu müdahalelere karşı “Kentyol işçisi satılık değildir”, “Direne direne kazanacağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Hak, hukuk, adalet”, “İş, ekmek, adalet”, “İşçiyiz adalet istiyoruz” sloganları ile yanıt vererek bekleyişlerini sürdürdü. Belediye müdürü ile toplantı yağan Genel-İş 3 No’lu Şube Başkanı Şenol Erdem görüşmenin ardından yaptığı açıklamada: “Teklifimizi yeniledik. Farklı bir teklifimiz yok. Biz geri adım atmayacağız. TİS’te haklarımızda azalma olmadığı sürece biz bu işte varız dedik. Sıkıntı olduğu sürece bize Şişli dar olabilir ama onlara da dar olacak. Herkes bunu bilecek, bu işin geri dönüşü yok. Biz bu işi masada çözeceğiz. Biz yine görüşebiliriz. Bunun dışında bir gelişme yok. Müdür arkadaşlarımız belediye başkanına iletecek. İş bırakma eylemimiz devam ediyor.” dedi
Evrensel’e konuşan 8 yıllık bir belediye işçisi bunu sendikal mücadeleye saldırı olarak değerlendirirken “Bugünden itibaren ekmeğimizi aşımızı elimizden almaya çalışıyorlar. Vermemek için mücadele etmeye devam edeceğiz. Örgütlü gücümüzü yok etmeye çalışıyorlar. Hepimiz sendikalı olduğumuz için, sendikasız olanı tercih ediyorlar, işçiler haklarını alamasın diye. Korktukları için bunu yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.
Bir başka işçi ise Adalet yürüyüşünü hatırlatarak “Ankara’dan adalet yürüyüşü yapanlar bugün adaletsizliği kendileri yapıyor. Hani hak adaletten bahsediyordunuz? İşçiyi kapının önüne siz koyuyorsunuz.” dedi.
Kaynak: İşçi Gazetesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz