Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bakırköy Şubesi, 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Saraçhane’den Taksim’e yürüme iradesi gösterdiği için tutuklanan işyeri temsilcileri Serdar Oğuz için şube binasında basın toplantısı düzenledi.

Basın metnini okuyan SES Bakırköy Şubesi Eşbaşkanı Nezahat Altınsoy Özen, iktidarın 1 Mayıs’ı meydanlarda kutlamaya çalışan işçi ve emekçileri suçlu göstermeye çalışarak suç işlediğini, gözaltı ve tutuklamalarla halka gözdağı vermek istediğini belirtti.

“Güçlenme ve yan yana gelme zamanı”

1 Mayıs’ın ardından 5 Mayıs günü gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakılan SES işyeri temsilcileri Serdar Oğuz’un yeniden gözaltına alınıp tutuklandığını ifade eden Özen, bu keyfi tutuklamalara karşı mücadelelerini sürdüreceklerinin altını çizdi.

“AKP-MHP İttifakının emekçilere bakışının manzarası, tam da Taksim alanına yürüyen kitlelere dönük tavrıdır. Onları yıl boyu sömüren, iş cinayetlerine kurban gitmelerine seyirci kalan, emeklilere açlık ücretinin yarısını reva gören bu iktidar; sıra işçi emekçi bayramına geldiğinde de, biber gazını, copu, tazyikli suyu, yani faşizmini gösterdi” diyen Özen, faşizme karşı güçlenme ve yan yana gelme zamanı olduğunu söyledi.

“Gözaltı işlemlerinin hiçbir meşruiyeti yoktur”

Taksim’in 1 Mayıs alanı olduğunu ve öyle kalmaya devam edeceğini ifade eden Özen, “Taksim için mücadele etmek demokratik bir haktır ve meşrudur. İstanbul’da 1 Mayıs günü işlenen bir suçtan bahsedilecekse eğer bu başta Anayasa’yı, Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarını hiçe saymak, demokratik hakkın kullanımını zor kullanarak engellemek ve hukuk tanımaz keyfi operasyonlar yapmaktır” dedi.

Özen, şöyle devam etti: “Ülkemizi sömürü cehennemine çeviren bu iktidarın, emekçilere saldırarak yoksulluğa karşı ortak mücadelemizi atalete uğratmasına izin vermeyeceğiz. Her alanda ortak mücadelemizi inadına yükselteceğiz. 1 Mayıs gerekçesiyle yapılan gözaltı işlemlerinin hiçbir meşruiyeti yoktur. Gözaltına alınan herkes ve işyeri temsilcimiz Serdar Oğuz hemen, derhal serbest bırakılmalıdır.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz